Jednou vetou

Neobmedzené prechodné obdobie nie je možné, upozornil Barnier

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier

Foto: TASR

Vyjednávač Európskej únie (EÚ) pre brexit Michel Barnier upozornil Britániu, že neobmedzené prechodné obdobie nie je možné. Európa bude trvať na tom, aby toto obdobie vypršalo na konci roka 2020.

„Zdá sa, že Spojené kráľovstvo by chcelo otvorený prechod, ktorý samozrejme nie je možný,“ povedal Barnier v utorok (27.2.) večer po stretnutí ministrov EÚ, na ktorom ich informoval o stave rokovaní s Britániou.
Aj „dynamická aplikácia“ zákonov EÚ v Británii počas prechodného obdobia po jej vystúpení z bloku v marci 2019, je v únii nepriechodná, upozornil. Dodal, že práve vzhľadom na tieto nezhody obe strany ešte nedosiahli dohodu o prechodnom období.

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson medzitým odmietol obavy, že odchod jeho krajiny aj z colnej únie po brexite by mohlo viesť k tzv. tvrdej hranici medzi Írskom a Severným Írskom.

Úrad britskej premiérky Theresy Mayovej zase potvrdil jej záväzok vyhnúť sa hraničným kontrolám na írskom ostrove a odhodlanie „premeniť všetky sľuby na právny text v nadchádzajúcich mesiacoch“.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie