Jednou vetou

Nervozita vo veci obchodných rokovaní Číny a USA tlačí na ceny ropy

Ilustračná foto

Foto: TASR

Ceny ropy klesli v pondelok približne o 1 USD, keď nervozita spojená s obchodnými rokovaniami medzi Čínou a USA prevážila nad informáciami o postupnom obmedzovaní ťažby ropy zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v apríli klesla do 17.30 h SEČ o 1,04 USD (1,7 %) na 61,06 USD (53,99 eura) za barel (159 litrov). Cena americkej ľahkej ropy s marcovým kontraktom dosiahla 51,39 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 1,33 USD (2,5 %).

Huawei reaguje: Treba rozlišovať mýty a fakty. Toto by ste mali vedieť

USA a Čína obnovili diskusie o obchode na pracovnej úrovni. Po nich by mali nasledovať koncom týždňa rokovania na vysokej úrovni. Peking síce dal najavo optimizmus, americký prezident Donald Trump však koncom minulého týždňa uviedol, že sa neplánuje stretnúť so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom pred 1. marcom, čo znižuje šance na rýchlu dohodu. Krajiny by pritom mali práve do 1. marca dohodu uzatvoriť, inak hrozí, že USA zvýšia na čínsky tovar v hodnote 200 miliárd USD clá z terajších 10 % na 25 %.

Môže vás zaujímať

Priemerná cena bývania vzrástla medzikvartálne o takmer 60 eur za meter štvorcový