Jednou vetou

Nezvyčajné pomníky. Cintoríny zdobia umelecké diela aj kuriozity

Niektorí pozostalí zamestnávajú kamenára naplno

autorská koláž hlavne.sk, autorambler.ru

Fantázia im rozhodne nechýba a chcú sa aj po smrti odlíšiť. Treba si však pripraviť poriadne tučnú peňaženku! Platí to o pomníkoch, ktoré na cintorínoch pôsobia o niečo výstrednejšie, oproti zaužívaným štandardom. Ich najbližší chcú aj takto dať najavo - bol to veľký človek, viac ako bežný smrteľník, alebo niet nad túto osobnosť. Čoraz viac tieto "pomníkové kuriozity" nájdete aj na Slovensku, objednávatelia za ne zaplatili tisíce eur. Pozrite si, na čo natrafil náš čitateľ počas pamiatky zosnulých na cintoríne.

VIDEO: Reklamy, ktoré pobavia. Takto nás lákali kedysi automobilky

V tomto období, keď si pripomíname pamiatku zosnulých a navštevujeme cintoríny, môžeme natrafiť už aj na Slovensku okrem štandardných pomníkov na nezvyčajné diela. Kamenári sa s nimi doslova piplali do posledných detailov. Aspoň takto chcú ich najbližší všetkým ukázať, kým bol v živote dotyčný človek, čo dosiahol a znamenal na tomto svete.

Dušičky alebo Halloween? Čím žijeme na Slovensku viac

Dnes je celkom bežné objednať si náhrobný kameň trebárs so Swarovského krišťáľmi, alebo zo vzácnych kameňov od výmyslu sveta, pokiaľ samozrejme nemáte hlboko do vrecka. Ceny týchto pomníkov sa rátajú na desaťtisíce eur. „Stáva sa, že nebožtík si na pomník dlho šetril a dokonca požiadavku, ako má vyzerať jeho hrob napíše v závete, riešili sme aj také prípady. Jedna rodina nemala problém zaplatiť aj 70-tisíc eur,“ odpovedali nám v bratislavskom kamenárstve, ktoré má s neobyčajnými pomníkmi a úpravami hrobov skúsenosti.

Pridajte sa k nám na facebooku – Viac informácií nájdete TU

O niečo bizarnejšie vyznievajú však konkrétne diela. Niektoré pomníky sú v nadživotnej veľkosti, vyobrazujú na nich portrét zosnulej osoby, iné pripomínajú až mohylu. Najbližší dokonca nechali vyobraziť okrem portrétu aj obľúbenú postavičku z filmu, či zvečniť auto, ktoré nebožtík používal. Dokonca na pomník vymenujú všetky zásluhy, úspechy, pomaly aj mailovú adresu a všetko možné, aby sa len tak na danú osobnosť nezabudlo. Avšak to už môže vyznievať aj celkom bizarne, ale posúďte sami.

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry)

Takto by vyzerali hviezdy dnes, keby boli nažive

 

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie