Jednou vetou

Nie je najlepší čas na zmeny v aliancii Renault – Nissan, tvrdí Francúzsko

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Teraz nie je najlepší čas na úvahy o zmenách v mocenskej rovnováhe v aliancii Renault - Nissan, odkázalo údajne Francúzsko Japonsku. Uviedol to predstaviteľ kancelárie prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý nechcel byť menovaný.

Alianciou otriaslo zatknutie jej šéfa Carlosa Ghosna v Japonsku, kde čelí obvineniam z finančného pochybenia. To vyvolalo neistotu a napätie v otázke rovnováhy medzi partnermi. Automobilka Nissan medzitým vo štvrtok odvolala Ghosna z postu predsedu predstavenstva.

Podľa nemenovaného francúzskeho predstaviteľa momentálne nie je vhodný čas na akékoľvek zmeny podielov členov aliancie. Spresnil, že Nissan by mohol napríklad zvýšiť svoj podiel v Renaulte, ale japonská firma údajne povedala, že to nemá v pláne.

ANS nie je spokojná s výsledkami rokovania so zdravotnými poisťovňami

Napriek tomu by mohlo dôjsť k diskusii o štruktúre aliancie v budúcnosti, dodal úradník z prezidentského paláca.
Francúzska vláda má 15 % podiel v automobilke Renault, ktorá zase vlastní 43,4 % podiel v Nissane. Japonská spoločnosť má zase 15 % podiel v Renaulte a 34 % podiel v Mitsubishi Motors.

Ghosn bol „architektom“ trojčlennej aliancie a presadzoval jej hlbšie prepojenie vrátane potenciálneho úplného zlúčenia Renaultu a Nissanu, napriek silným výhradám v japonskej firme. Niektorí priemyselní analytici spojili tento tlak s načasovaním jeho zatknutia.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie