Jednou vetou

Nissan: Japonská prokuratúra vzniesla voči Ghosnovi ďalšie obvinenie

Na archívnej snímke z 12. mája 2016 vtedajší predseda predstavenstva automobilky Nissan Carlos Ghosn počas tlačovej konferencie s Mitsubishi Motors v Jokohame.

foto: TASR/AP

Japonská prokuratúra vzniesla voči bývalému predsedovi predstavenstva automobilky Nissan Carlosovi Ghosnovi obvinenie zo sprenevery a môže ho aj ďalšej držať vo väzbe.

Japonské médiá, ktoré o tom v piatok informovali, vysvetlili, že prokuratúra takto získala 48 hodín, aby Ghosna vypočúvala v súvislosti s novým obvinením.

Ghosn pritom očakával, že by mohol byť z väzby prepustený na kauciu po tom, ako tokijský oblastný súd vo štvrtok zamietol žiadosť prokuratúry o ďalšie desaťdňové predĺženie väzby, ktorá ho podala na základe nových obvinení.

4 dôvody, prečo je Huawei Mate 20 Pro perfektným herným smartfónom

Zamietnutie väzby bolo prekvapujúce, keďže v Japonsku súdy zvyčajne žiadostiam prokuratúry takmer automaticky vyhovejú. Navyše, v Japonsku nebýva zvykom ani to, aby súd prepustil na kauciu obvineného, ktorý svoju vinu popiera, čo je prípad Ghosna.

Carlosa Ghosna zatkli v Tokiu 19. novembra pre podozrenia z výrazného podhodnocovania svojich príjmov v rokoch 2011-15 a zo zneužívania financií automobilky Nissan na osobné účely.

Prokuratúra začiatkom decembra pridala ďalšie obvinenia o podhodnocovaní príjmov aj v posledných troch rokoch a súd väzbu predĺžil. Ostatná desaťdňová lehota väzby uplynula vo štvrtok a prokuratúra preto požiadala súd o ďalšie predĺženie.

Odborári ŽSR odmietli predĺžiť platnú kolektívnu zmluvu do 30. 6. 2019

Škandál spojený s Ghosnom, ktorý je známy ako záchranca Nissanu, otriasa alianciou automobiliek Nissan, Renault a Mitsubishi. Súčasný generálny riaditeľ Nissanu Hiroto Saikawa totiž vyzýva na zmeny, ktoré by znížili vplyv francúzskej firmy v Nissane, kde Renault kontroluje 43-percentný podiel.

Na rozdiel od japonských firiem Renault zatiaľ Ghosna z najvyšších funkcií neodvolal, iba jeho právomoci ako generálneho riaditeľa presunul na zástupcu Thierryho Bollorého.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie