Jednou vetou

Nižšia DPH na ubytovacie služby môže znížiť príjmy rozpočtu asi o 25 mil. eur

Peter Kažimír

foto: TASR

Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na 10 % pri ubytovacích službách v cestovnom ruchu by mohlo znamenať pokles príjmov v štátnom rozpočte približne o 25 miliónov eur. Na utorkovej tlačovej konferencii strany Smer-SD to uviedol podpredseda strany a minister financií Peter Kažimír.

„Toto je zatiaľ predpoklad, s ktorým pracujeme,“ konštatoval Kažimír. Zníženie DPH na ubytovacie služby v turizme presadzuje vládna strana SNS. Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica je na tomto kroku dohoda vo vládnej koalícii.

Smer-SD chce zaviesť obedy pre deti na ZŠ zadarmo

„Na tomto je dohoda. SNS dávnejšie avizovala takýto záujem,“ doplnil Fico. Myslí si, že to bude ďalšie významné opatrenie v podpore cestovného ruchu. Pripomenul tiež podporu lyžiarskych zájazdov a pobytov v prírode, ktoré zaviedla predchádzajúca vláda Smeru-SD. Podľa Fica takýto krok ocenili mnohé subjekty v turizme, pomáha im to predovšetkým v období mimo sezóny.

Okrem zníženej 10-% DPH na ubytovacie služby presadzuje SNS aj zavedenie rekreačných poukážok. Tie by mali fungovať na podobnom princípe ako stravné poukážky. Mali by byť do výšky 500 eur ročne, z toho by 55 % hradil zamestnávateľ a zvyšok zamestnanec. Boli by však na princípe dobrovoľnosti. Obe tieto opatrenia by sa mali dostať do legislatívneho procesu v septembri tohto roku a účinnosť by mali mať navrhnutú od januára 2019.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie