Jednou vetou

NKÚ čakajú tento rok kontroly v RTVS, pozemkovom fonde i štátnych rezervách

Ilustračná snímka

Foto: TASR/archív

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR zaradil do plánu svojej činnosti na tento rok päť nových kontrolných akcií. Ako ďalej informoval úrad, čakajú ho kontroly vo verejnoprávnej RTVS, v pozemkovom fonde a štátnych hmotných rezervách, ale preverí aj systém krízového riadenia a zmluvné vzťahy pri zabezpečovaní kybernetickej bezpečnosti na Slovensku.

NKÚ aktualizoval plán svojej kontrolnej činnosti v súvislosti s februárovými parlamentnými voľbami, po rokovaniach s novými členmi vlády, ale aj v dôsledku ochorenia COVID-19.

„Nemáme záujem byť len represívnym orgánom a zverejňovať negatívne správy. Chceme byť nápomocní vedeniu štátu, aby v prípade zistení z našich kontrol mohli robiť korekčné opatrenia,“ uviedol k činnosti úradu jeho predseda Karol Mitrík. Zároveň však dodal, že tam, kde sa porušuje zákon, sú kontrolóri „nemilosrdní“ a NKÚ podáva podnety orgánom činným v trestnom konaní. Pri kontrolách pritom narazili kontrolóri aj na problémy, ktoré je potrebné riešiť cez Národnú radu SR a vládu. Jedným z príkladov sú vodárenské spoločnosti, kde je potrebné zamedziť porušovaniam zákonov, odčerpávaniu zisku či skrytej privatizácii tak, aby si obce a mestá zachovali svoje vlastníctvo.

Ďalšou oblasťou, ktorú chce vedenie úradu predložiť na rokovanie vlády, je riešenie vnútorných kontrolných systémov. Ako modelový projekt realizuje preverenie systému vnútornej kontroly na ministerstve školstva, s čiastočným zameraním aj na oblasť športu. „V oblasti vnútorného auditu sa ukázalo, že aj keď máme v krajine približne stovku vnútorných audítorov, systém nefunguje stopercentne. Aj preto, že zodpovední manažéri, teda vedúci štátni zamestnanci a ministri, nedôsledne využívajú takýto nástroj riadenia,“ vysvetlil Mitrík.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie