Jednou vetou

Novela o fluorovaných skleníkových plynoch zavedie viac elektronizácie

Zľava generálny riaditeľ sekcie environmentálnych programov a projektov Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Matej Ovčiarka, štátny tajomník MŽP SR Norbert Kurilla a klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavol Faško počas tlačovej konferencie MŽP SR na tému sucha a nedostatku vody v krajine v Bratislave 15. mája 2019

foto: TASR - Dano Veselský

Novela zákon a o fluorovaných skleníkových plynoch prinesie do ich evidencie vyššiu mieru elektronizácie. Uviedol to pre TASR štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Norbert Kurilla po rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

V aplikačnej praxe podľa neho vyplynuli rôzne nedostatky doterajšej právnej úpravy. „Chceme dať dôraz na väčšiu elektronizáciu, aby sa miera evidencie zlepšila,“ povedal Kurilla. Tok dát o uvedených látkach by tak podľa neho mal byť oveľa transparentnejší a zodpovedajúci 21. storočiu.

Z návrhu novely zákona o fluorovaných skleníkových plynoch, ktorý v utorok schválili členovia pôdohospodárskeho výboru, vyplýva, že prevádzkovatelia zariadení, ktoré obsahujú fluorované skleníkové plyny, by mali dostať elektronický register, zefektívniť by sa mala aj evidencia vývozcov a dovozcov týchto látok.

 NBS znížila predpoklad rastu HDP SR na 3,3 %

Evidencia po novom bude obsahovať napríklad množstvo dovezeného, vyvezeného a predaného fluorovaného skleníkového plynu s uvedením dátumu dovozu, vývozu a predaja na každý druh tohto plynu. Ďalej názov, sídlo a identifikačné číslo dodávateľa a odberateľa fluorovaných skleníkových plynov alebo číslo certifikátu o odbornej spôsobilosti na nakladanie s týmito plynmi,“ priblížilo ministerstvo.

Účinnosť novely je naplánovaná od 1. januára 2020. Podľa envirorezortu bude vďaka nej vedenie evidencie precíznejšie, čím sa zjednoduší kontrolná činnosť Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Register pre prevádzkovateľov zariadení, ktoré obsahujú fluorované skleníkové plyny, by mal začať fungovať od 1. januára 2022.

Fluorované skleníkové plyny sa využívajú v klimatizačných a mraziarenských zariadeniach, ale aj v chladiarenských autách na prepravu potravín či v hasiacich prístrojoch.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie