Jednou vetou

Novela zákona o hazardných hrách by mala obmedziť nelegálny hazard

Ilustračné foto

TASR

Návrh zákona o hazardných hrách, ktorým sa má na najbližšom rokovaní zaoberať vláda SR, smeruje slovenský trh k štandardnému európskemu prostrediu, postavenému na zavedení systému dane z výhier (GW daň) a možnosti prevádzkovať online kasína platne licencovanými spoločnosťami. Tvrdí to výkonný riaditeľ Asociácie stávkových spoločností SR Peter Papanek.

Podľa neho práve takýto prístup pomáha vytlačiť nelegálnych prevádzkovateľov na internete a zmenšiť čierny trh. Znížením čierneho trhu a príchodom nových subjektov sa zvýši konkurencia na trhu, zlepšia sa ponuky pre spotrebiteľa a nastane väčšia regulácia zo strany štátu. Hráči tak navyše získajú možnosť vyššej spotrebiteľskej ochrany.

„Sme presvedčení, že takto postavená filozofia legislatívy je v skutočnosti najefektívnejším nástrojom na potieranie nelegálneho čierneho trhu a vedie v konečnom dôsledku k lepšej ochrane spotrebiteľa a prevencii proti hraniu mladistvých či závislých,“ zdôrazňuje Papanek.

EÚ obíde sankcie USA voči Iránu zriadením nových platobných kanálov

Podľa odborníkov ak nie je k dispozícii atraktívna ponuka online hier, hráči skončia na nelegálnych stránkach. Pri pohľade na ponuku hier v Európe a vo svete je zjavné, že čierny trh má obrovské rozmery. Nijako nechráni hráčov ani mladistvých a štáty prichádzajú o dane a poplatky. Najhoršia situácia je v tých krajinách, ktoré uplatňujú zlý spôsob zdaňovania, alebo príliš vysokú sadzbu dane. Najväčší čierny trh majú krajiny, v ktorých sa uplatňuje daň z obratu. Naopak, krajiny s najmenším čiernym trhom sú tie, v ktorých sú prevádzkovatelia zdanení na základe hrubej dane z príjmov (GW daň) v rozumnej výške.

Môže vás zaujímať

Slovenské domácnosti by mohli mať od budúceho roka lacnejšiu elektrinu