Jednou vetou

Novou šéfkou Finančnej správy bude Wittenbergerová, oznámil Kažimír

Peter Kažimír

foto: TASR

Novou prezidentkou finančnej správy bude Lenka Wittenbergerová, ktorá bola doteraz dlhoročnou šéfkou daňovej sekcie. Informoval o tom minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) počas rokovania vlády s tým, že v tejto funkcii bude od 1. októbra tohto roka na šesť mesiacov.

aktualizované: 12:57

Nahradí doterajšieho prezidenta Františka Imreczeho, ktorý minulý týždeň oznámil, že odíde zo svojej funkcie. Urobil tak na rokovaní parlamentného finančného výboru, kde vysvetľoval kauzu colných podvodov s čínskym tovarom, na ktorý upozornil Úrad pre boj s podvodmi (OLAF).

Finančná správa: Slovensko nie je preclievacím hubom pre podhodnotený textil

„Chcem pokračovať v procesoch, ktoré sme s odchádzajúcim prezidentom nastavili. Finančná správa za uplynulých šesť rokov prešla významnými zmenami, podarilo sa nám nastúpiť na cestu elektronizácie a digitalizácie a v tomto smere chcem pokračovať,“ avizovala Wittenbergerová.

Jej cieľom je vytvorenie bezpapierovej finančnej správy. „Budeme preto ďalej pracovať na rozširovaní elektronickej komunikácie a plne obojsmernej elektronickej komunikácii. Mojou prioritou je aj prijatie a implementácia zákona o finančnej správe,“ doplnila.

(článok pokračuje pod fotografiou)

Nová šéfka finančnej správy Lenka Wittenbergerová. Foto: Finančná správa

Nová prezidentka finančnej správy vyštudovala Vysokú školu ekonomickú v Bratislave a od skončenia štúdií pracovala na viacerých pozíciách v rámci daňovej správy. Najskôr v oblasti nepriamych daní, neskôr sa stala riaditeľkou viacerých daňových úradov a od roku 2012 pôsobí ako generálna riaditeľka daňovej sekcie na Finančnom riaditeľstve SR.

Imrecze končí na Finančnej správe

František Imrecze viedol finančnú správu takmer od jej vzniku v roku 2012. „V máji 2012 som nastúpil do rozvrátenej finančnej správy s absolútne nefunkčným informačným systémom a s chýbajúcimi dátami o daňových subjektoch, čo bol ideálny priestor pre daňové podvody. Sústredili sme sa preto s kolegami okamžite na daňové podvody s nadmernými odpočtami, ktoré boli absolútne masívne,“ opísal Imrecze.

Vďaka práci všetkých zamestnancov priniesla finančná správa podľa jeho slov na eliminácii nadmerných odpočtov do štátneho rozpočtu o 3,7 miliardy eur viac. „Za tých šesť rokov sme sa tiež stali jednou z krajín, ktoré najrýchlejšie znižujú daňovú medzeru – podarilo sa nám ju znížiť zo 41 na 26 percent,“ zhodnotil svoje funkčné pôsobenie Imrecze.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie