Jednou vetou

Novým zákonom sa má porušiť právo na súkromie a bankové tajomstvo

Igor Matovič (OĽaNO-NOVA), Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA), Richard Sulík (SaS) a Ľubomír Galko (SaS)

foto: TASR

Návrh zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu podľa opozičnej strany SaS dláždi cestu policajnému štátu. Strana avizovala, že ak prejde v nezmenenej podobe, zasadí sa o to, aby sa urýchlene dostal pred Ústavný súd SR.

Návrh zákona pripravilo Ministerstvo financií (MF) SR. „Požiadavka MF SR, aby banky posielali štátu detailné informácie o pohyboch na účtoch právnických osôb a SZČO je postavená na princípe prezumpcie viny, keď štát na občanov hľadí ako na daňových podvodníkov,“ uviedla v stanovisku pre médiá podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

Podľa strany by mal rezort pristúpiť k iným opatreniam. „Namiesto toho, aby minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) prestal držať vo funkcii šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, ktorého podozrievame napríklad z krytia daňových podvodov podnikateľa Ladislava B., dláždi cestu policajnému štátu,“ tvrdí poslanec strany Jozef Rajtár.

Takto chce riešiť ZSSK meškanie vlakov

Návrh ministerstva financií je podľa SaS bezprecedentným prelomením ústavného práva občanov na súkromie a bankové tajomstvo. „Mimoriadne závažným ekonomickým dôsledkom takéhoto masového prelomenia bankového tajomstva by bolo to, že domáci i zahraniční podnikatelia by radšej investovali mimo Slovenska. V našej krajine by im totiž hrozilo, že dôverné finančné informácie o ich podnikaní získa konkurencia alebo mafia ako v 90. rokoch minulého storočia, keď mnohí čelili výpalnému na základe únikov dát z daňových úradov,“ poznamenala Kiššová. Podľa jej slov by za tento zásah do súkromia bankového tajomstva zaplatili občania cez poplatky v bankách a dane.

„Namiesto toho, aby MF SR jasne vysvetlilo, ako ochráni občanov pred zneužitím údajov a či im zjednoduší daňové priznania, ponúka iba zvýšenie rizika prelomenia bankového tajomstva a vyššiu byrokraciu,“ doplnil poslanec Eugen Jurzyca. Podľa SaS je trestuhodné, že Kažimír s takýmto nápadom vyšiel vôbec na verejnosť. „Mal by sa hanbiť a namiesto úvah o odchode do čela Národnej banky Slovenska odísť z verejného života,“ dodal Rajtár.

Môže vás zaujímať

Nové cestovné poriadky začnú od nedele platiť aj v Arrive