Jednou vetou

NR SR: Zdravotnícky výbor neodsúhlasil rozpočet na budúci rok

Ilustračné foto

Foto: TASR

Návrh štátneho rozpočtu pre rok 2019, kapitola návrhu o štátnom rozpočte pre zdravotníctvo, ani návrh rozpočtu pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou neprešli cez výbor Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo. Rozhodli o tom jeho členovia na pondelkovom zasadnutí. Na výbore sa opoziční a koaliční poslanci zhodli na tom, že problémom rozpočtu je prerozdeľovanie financií zdravotným poisťovniam.

Pacientom s rakovinou kože preplatí modernú liečbu zdravotná poisťovňa

Poslanec Juraj Blanár (Smer-SD) uviedol, že je potrebné na ďalších výboroch hovoriť o téme prerozdeľovania. „Myslím si, že prerozdeľovanie medzi jednotlivými zdravotnými poisťovňami je neuspokojivé. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá má dnes na trhu viac ako 75-percentné pokrytie pre všetkých poistencov a má najchorobnejší kmeň, svojim spôsobom trpí, lebo nie sú vyrovnané príjmy s výdavkami. Skonštatovali sme, že je potrebné znova túto tému otvoriť,“ vysvetlil.

Koaličný poslanec však pozitívne vníma medziročný nárast v zdravotníctve vo výške 3,6 percenta. „Ten napĺňa v rozpočte zdravotníctva všetky požiadavky, ktoré sme si predsavzali. To znamená naplnenie platového automatu pre lekárov. Dokonca je tu aj navýšenie pre zdravotné sestry a ostatných zdravotných pracovníkov v priemere až o 16 percent. Rastú nám aj kapitálové výdavky pre nemocnice, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR. V budúcom roku by malo ísť o 100 miliónov eur a k tomu ešte ďalších 50 miliónov eur, ktoré sú pripravené na ministerstve zdravotníctva, čo bolo aj potvrdené,“ vysvetlil.

Do rozpočtu pre zdravotníctvo na budúci rok pribudne 55 mil. eur

S tým, že o problematike prerozdeľovania je nutné hovoriť, súhlasí aj poslanec Marek Krajčí (OĽaNO). „VšZP bude mať s takto nastaveným rozpočtom vážne problémy, čo potvrdila aj dozorná rada na zasadnutí, kde unisono vyjadrila obavu, že pri takto postavenom rozpočte VšZP nebude mať dostatok financií na vykrytie výdajov,“ dodal. Rozpočet však podľa jeho slov nie je dobre postavený. „Je postavený reštrikčne, tak, aby v podstate zo VšZP chcel dostať peniaze, ktoré tam budúci rok nebudú,“ vysvetlil opozičný poslanec.

Výbor pre zdravotníctvo sa zhodol len v prípade pozmeňovacieho návrhu o ponechaní povinnosti štátu podieľať sa vo výške štyroch percent vymeriavacieho základu pri odvodoch do zdravotného poistenia.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie