Jednou vetou

NRSR: Začala sa diskusia o skrátenom režime k novele o zamestnávaní cudzincov

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Slovenská ekonomika v súčasnosti podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) výrazne napreduje, čo sa pozitívne prejavuje aj na trhu práce.

„Dopyt po pracovnej sile však prevyšuje ponuku na domácom trhu,“ zdôraznil šéf rezortu práce v závere druhého rokovacieho dňa 38. schôdze Národnej rady (NR) SR.

Parlamentu preto predložil návrh na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o službách zamestnanosti. Právna norma má na Slovensku zefektívniť zamestnávanie ľudí z tretích krajín. Uplatnenie majú nájsť najmä v profesiách, v ktorých je nedostatok pracovnej sily.

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

Minister práce skrátený legislatívny proces odôvodňuje naliehavosťou aktuálnej ekonomickej situácie, ktorá si vyžaduje okamžité účinné riešenia nedostatku pracovnej sily.

Podľa rezortu práce je totiž potrebné prijať opatrenia, ktoré prispejú k udržaniu rastu slovenskej ekonomiky s cieľom zabrániť rozsiahlym finančným stratám v hospodárstve.

Podľa poslanca Sme rodina Milana Krajniaka však Slovensko skráteným legislatívnym konaním pomáha nadnárodným firmám znižovať mzdové náklady.

„Komu chceme pomáhať? Našim ľudom? Našim zamestnancom? Alebo chceme pomáhať znižovať mzdové náklady firmám?“ pýtal sa Krajniak.

Na prvom mieste by mali byť podľa neho slovenskí občania, nie cudzinci. „Ja nechcem, aby Slovensko bolo krajinou lacnej pracovnej sily a tobôž nie dovážanej,“ poznamenal s tým, že tvrdenie, že na Slovensku je nedostatok pracovnej sily, je ekonomický nezmysel.

Vláda navrhuje Kažimíra za guvernéra NBS, spĺňa podľa nej všetky kritériá

Novelou zákona sa má napríklad zmeniť periodicita aktualizácie zoznamu zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily z ročnej na štvrťročnú.

Upraviť sa majú aj podporné doklady predkladané k žiadostiam o zamestnanie, ide najmä o doklady o dosiahnutom vzdelaní a doklady týkajúce sa dočasného pridelenia. Právna norma má priniesť aj skrátenie lehôt na posudzovanie žiadosti o udelenie povolenia na sezónne zamestnanie.

Poslanci budú v rokovaní pokračovať vo štvrtok 29. novembra. Po prerokovaní tohto bodu by mali diskutovať aj o sérii návrhov z dielne ministerstva financií. Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) bude v rámci svojej pätnásťminútovky odpovedať na otázku Márie Janíkovej (Smer-SD), ktorú zaujíma postoj vlády ku Globálnemu paktu OSN o migrácii.

BoE varovala, že brexit bez dohody stiahne ekonomiku do hlbokej recesie

Ondrej Dostál (SaS) chce zase vedieť, prečo parlament ani po viac ako roku neprerokoval Návrh obrannej stratégie a Návrh bezpečnostnej stratégie.

Juraja Blanára (Smer-SD) zase zaujíma, ako Pellegrini hodnotí aktuálnu situáciu na Ukrajine, ktorá bezprostredne susedí nielen so Slovenskom, ale aj s EÚ.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie