Jednou vetou

Obchodná vojna stála Čínu aj USA tento rok miliardy dolárov

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Americko-čínsky obchodný konflikt viedol v tomto roku k miliardovým stratám na jednej aj druhej strane, pričom poškodil celé sektory vrátane automobilového, technologického a najmä poľnohospodárskeho.

Uviedli to viacerí ekonómovia, ktorí zhodnotili dôsledky obchodnej vojny medzi USA a Čínou od jari do konca tohto roka.

Čo urobiť s odpadom, ktorý vyprodukujete počas sviatkov? Takto sa dá využiť

Straty by mohli motivovať amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby vyriešili spory ešte pred 2. marcom. Vtedy sa končí na začiatku decembra dohodnuté 90-dňové prímerie vo vzájomnom obchode, aby krajiny mali priestor na rokovania.

Podľa Wallyho Tynera z Purdue University, ktorý sa špecializuje na agrosektor, len pre zvýšené dovozné clá Pekingu na sóju, kukuricu, pšenicu a cirok dosiahli ročné straty v obidvoch prípadoch zhruba 2,9 miliardy USD (2,53 miliardy eur).

Od uvalenia 25-percentných dovozných ciel na sóju z USA začiatkom júla zvýšila Čína dovoz tejto komodity z Brazílie. Američanom tak klesli na tejto komodite tržby, pre zvýšený záujem o brazílsku sóju ale išli nahor jej ceny a čínski dovozcovia tak mali zasa vyššie náklady.

„Táto oblasť tak patrí medzi položky, ktoré priam vyzývajú na urýchlené riešenie,“ povedal Tyner, podľa ktorého tu strácajú rovnako USA aj Čína. V tejto súvislosti Trump najnovšie oznámil, že plánovaná dohoda sa vyvíja dobre.

Inflácia v Rusku prekročila v závere roka 4 %

„Mal som dlhý a veľmi dobrý rozhovor s čínskym prezidentom,“ napísal Trump v sobotu (29. 12.) na Twitteri. „Ak (dohodu) dokončíme, bude skutočne komplexná, bude zahrňovať všetky oblasti a body sporu. V tomto sa urobil obrovský pokrok,“ dodal.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva pred časom informovalo, že celkový objem amerického agroexportu do Číny dosiahol za prvých 10 mesiacov tohto roka približne 8,3 miliardy USD.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená pokles o 42 %. Americká vláda preto vyčlenila na pomoc poškodeným farmárom okolo 11 miliárd USD.

Miliardové škody hlási aj technologický sektor, keďže USA uvalili zvýšené dane na viaceré produkty z Číny. Podobne na obchodný konflikt dopláca maloobchod, výrobný sektor a stavebné firmy. Tým vzrástli vstupné náklady, ktoré ale nechcú presunúť na spotrebiteľov.

Nákupná cena mlieka v SR v novembri stúpla o 1,5 % na 32,92 eura/100 kg

Na dôsledky obchodnej vojny poukazujú aj automobilky. General Motors, Ford aj Fiat Chrysler Automobiles uviedli, že vyššie dovozné clá skrešú z ich tohtoročných ziskov okolo 1 miliardy USD. Ford a Fiat zároveň upozornili, že podobné škody očakávajú aj v budúcom roku.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie