Jednou vetou

Obchodné rokovania medzi USA a Čínou sa komplikujú

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Obchodné rokovania medzi USA a Čínou sa komplikujú. Rokovania medzi dvomi najväčšími ekonomikami, ktoré by mali viesť najprv k čiastočnej a neskôr komplexnej dohode, narazili na prekážky týkajúce sa nákupu amerických poľnohospodárskych produktov a ďalších kľúčových bodov, uviedol denník Wall Street Journal (WSJ).

Powell: Ekonomika USA bude pokračovať v raste

Peking podľa WSJ, ktorý cituje zdroj oboznámený s rokovaniami, odmieta požiadavky Washingtonu na výraznejšie zamedzenie technologickým transferom a silný mechanizmus vynucovania dohody.

Americký prezident Donald Trump v októbri vyhlásil, že Čína v rámci prvej fázy obchodnej dohody súhlasila s nákupom poľnohospodárskych produktov z USA v objeme 50 miliárd USD (45,43 miliardy eur). WSJ však uviedol, že Peking sa nechce zaviazať k nákupu špecifického objemu.

Produkcia ropy v USA prelamuje rekordné maximá

Washington a Peking v októbri uzavreli prímerie v obchodnej vojne a začali pracovať na finalizácii čiastočnej obchodnej dohody, ktorá mala byť podpísaná koncom tohto mesiaca. Čína tvrdila, že jej súčasťou je postupné odstránenie ciel prijatých počas 16 mesiacov trvajúceho obchodného sporu, Trump to však poprel.

Môže vás zaujímať

PRIESKUM: Tieto veci Slovákom počas pandémie chýbali najviac