Jednou vetou

Obchodné spory medzi Čínou a USA už negatívne ovplyvnili investície v Ázii

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Obchodné spory medzi Čínou a USA už negatívne ovplyvnili podnikateľskú dôveru a investície v Ázii, uviedol vysoký predstaviteľ Medzinárodného menového fondu (MMF). Varoval tiež, že fond možno v januári opäť zníži prognózu rastu globálnej ekonomiky.

Japonsko a Južná Kórea by zrejme boli medzi krajinami z ázijsko-pacifického regiónu, ktoré by najviac zasiahla obchodná vojna, z dôvodu ich závislosti od exportu do Číny, uviedol riaditeľ oddelenia MMF pre ázijsko-pacifický región Changyong Rhee.

Grécka vláda počíta v budúcom roku s nárastom ekonomiky o 2,5 %

„Investície sú oveľa slabšie, než sa očakávalo,“ uviedol Rhee v rozhovore pre agentúru Reuters. Zhoršenie dôvery podľa neho už ovplyvňuje globálne hospodárstvo, a predovšetkým ázijské ekonomiky. „Vidíme, že globálny rast je o niečo pomalší, než sme predpovedali v októbri.“

MMF v októbri znížil svoju prognózu expanzie svetovej ekonomiky na 3,7 % pre oba roky 2018 aj 2019. Ešte v júli očakával nárast o 3,9 %. Ako dôvod vtedy fond uviedol obchodné spory medzi Čínou a USA.

Matečná: Neviem, čo chce kontrolovať misia europarlamentu na Slovensku

Rhee si myslí, že MMF by mohol v januári opäť skresať svoju predpoveď, keďže je vidieť signály spomaľovania nielen v Ázii, ale aj v Európe a USA. Neistota je podľa neho aktuálne veľká.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie