Jednou vetou

Obchodné spory spomaľujú globálnu ekonomiku, uviedla šéfka MMF

Kristalina Georgievová

foto: TASR/AP

Obchodné spory majú negatívny vplyv na globálnu ekonomiku. Jej rast bude tento tok najpomalší takmer za desaťročie, uviedla nová šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

Aktuálne analýzy MMF ukazujú, že obchodné konflikty majú rozsiahle dôsledky. Fond očakáva, že expanzia sa spomalí vo väčšine regiónov a že jej tempo bude tento rok najnižšie od začiatku tohto desaťročia. „V roku 2019 očakávame spomalenie rastu takmer v 90 % sveta. Globálna ekonomika sa aktuálne nachádza vo fáze synchronizovaného spomalenia,“ povedala Georgievová. Krajiny musia byť podľa nej pripravené prijať koordinované stimuly.

MMF podľa svojej šéfky zníži prognózu rastu globálnej ekonomiky. Doteraz v tomto roku počítal s expanziou o 3,2 % a v roku 2020 o 3,5 %.

Trump skritizoval obchodné praktiky Číny

Obchodné konflikty medzi USA a Čínou môžu na budúci rok skresať výkon globálnej ekonomiky o 700 miliárd USD (637 miliárd eur) alebo 0,8 %, uviedla vo svojom prvom prejave vo funkcii šéfky MMF Georgievová. To je približne veľkosť celej švajčiarskej ekonomiky. Dôvodom sú priame a nepriame náklady, ako sú zníženie dôvery, neistota či reakcie trhov. „Výsledok je jasný. V obchodnej vojne prehrá každý,“ povedala Georgievová a vyzvala na ukončenie obchodných sporov.

MMF zverejní aktualizované ekonomické prognózy na budúci utorok (15. 10.). Georgievová takisto požaduje zvýšenie uhlíkových daní, aby vlády mohli reagovať na ďalšiu veľkú výzvu, ktorej čelí globálna ekonomika, a tou je klimatická zmena.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Mičovský: Stop bitkám na poliach, zatočíme s agromafiou!