Jednou vetou

Obchodný deficit USA v apríli klesol, voči Číne však vzrástol

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Obchodný deficit USA zaznamenal v apríli pokles, politicky citlivý schodok v obchode s Čínou však vzrástol. Uviedlo to vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.

Deficit zahraničného obchodu USA klesol v apríli medzimesačne o 2,1 % na 50,8 miliardy USD (45,13 miliardy eur).

MMF zlepšil odhad rastu USA v tomto roku, varuje však pred rastúcimi rizikami

Údaje za marec boli revidované smerom nahor na 51,9 miliardy USD oproti pôvodne udávanému schodku na úrovni 50 miliárd USD.

Napriek poklesu bol však výsledok o niečo horší, než očakávali ekonómovia. Tí počítali s obchodným deficitom v apríli na úrovni 50,7 miliardy USD.

Dovoz klesol o 2,2 % na 257,6 miliardy USD. Aj vývoz zaznamenal pokles o 2,2 %, pričom dosiahol 206,8 miliardy USD. Export do veľkej miery ovplyvnili problémy lietadla 737 MAX spoločnosti Boeing.

Lietadlá 737 MAX úrady vo viacerých krajinách v marci uzemnili v dôsledku dvoch tragických havárií, ktoré nasledovali necelých päť mesiacov po sebe. To sa odrazilo na celkovom vývoze dopravných lietadiel z USA. Hodnota ich exportu klesla v apríli o 2,3 miliardy USD.

Politicky citlivý schodok v obchode s tovarom s Čínou, na ktorú sa americký prezident Donald Trump zameriava najviac v rámci svojej agendy „Amerika na prvom mieste,“ vzrástol. Dosiahol 26,9 miliardy USD, čo predstavuje rast o 29,7 %.

Krajiny V4 by mali prepojiť svoje stratégie digitálnej transformácie, uviedol Koterec

Ekonómovia už čakajú na údaje za máj, ktoré by mali ukázať, ako vývoj v obchode ovplyvnili zvýšené clá na čínsky tovar v ročnej hodnote 200 miliárd USD.

Tie Trump zvýšil začiatkom mája z pôvodných 10 % na 25 %. Čína reagovala a od júna uvalila zvýšené clá na americký tovar v ročnom objeme 60 miliárd USD.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie