Jednou vetou

Objednávky tovarov dlhodobej spotreby sa v auguste vrátili k výraznému rastu

Ilustračné foto

foto: TASR

Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA zaznamenali v auguste výrazný rast, omnoho výraznejší než sa čakalo. Uviedlo to vo štvrtok americké ministerstvo obchodu, podľa ktorého k tomu prispeli najmä objednávky na dopravné zariadenia.

Ako ministerstvo informovalo, objednávky tovarov dlhodobej spotreby vzrástli v auguste o 4,5 % po 1,2-percentnom poklese v júli. Ekonómovia očakávali, že objednávky sa zvýšia o 2 % po pôvodne udávanom júlovom poklese o 1,7 %.

Ryanair sa po rokoch vracia na francúzsky trh

K výraznému rastu prispeli najmä objednávky dopravných zariadení. Tie sa v auguste zvýšili o 13 % po júlovom 3,7-percentnom poklese. V rámci tejto kategórie výrazne vzrástli objednávky na dopravné lietadlá a komponenty, rast dosiahol až 69,1 %. V júli pritom v rámci tejto kategórie objednávky o 29,1 % klesli.

Hlad po pôde neuspokojíme sami, odkázal pozemkový fond farmárom v Nitre

Bez započítania prudkého rastu objednávok dopravných zariadení sa celkové objednávky tovarov dlhodobej spotreby zvýšili v auguste len o 0,1 %. V júli rast dosiahol 0,2 %. Ekonómovia očakávali, že objednávky bez započítania dopravných zariadení vzrastú o 0,5 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie