Očakáva sa spomalenie rastu globálnej ekonomiky

Ilustračná foto

foto: TASR

Očakávané spomalenie globálnej ekonomiky by sa spomedzi európskych krajín výrazne dotklo Cypru, Chorvátska, Talianska či Rumunska. V ohrození by však boli aj ďalšie krajiny v Amerike, Afrike či Ázii. Ukazuje to analýza spoločnosti Euler Hermes, ktorá sa špecializuje na poistenie obchodných pohľadávok.

Odchod Británie z EÚ bez dohody zasiahne východ Európy a Turecko

Rast globálnej ekonomiky dosiahol svoj vrchol v rokoch 2017 a 2018. V súčasnosti sa očakáva jeho spomalenie. Preto sa analytici spoločnosti snažili odpovedať na otázku, ktoré krajiny sú spomalením ekonomiky najviac ohrozené. Mapovali pritom tri kľúčové oblasti ekonomík jednotlivých krajín – externé financovanie, obchod a ceny komodít.

Na základe súhrnných výsledkov zo všetkých troch oblastí boli ako veľmi ohrozené vyhodnotené krajiny Argentína, Cyprus, Turecko, Bahrajn, Jordánsko a Tunisko. Práve v týchto krajinách sa predpokladá, že ich ekonomiky najviac pocítia očakávanú globálnu recesiu. K ohrozeným sa zaradilo ďalších 12 krajín vrátane európskych – Chorvátska, Talianska a Rumunska.

„Krajiny strednej Európy vrátane Slovenska, ktoré boli pred 10 rokmi krízou výrazne zasiahnuté, sú v súčasnosti voči externým zmenám ďaleko odolnejšie, a to najmä vďaka zlepšenej ekonomickej stratégii a dostatočnej rezerve cudzích mien vytváranej počas posledného desaťročia. Preto dnes nepatria medzi tak ohrozené krajiny,“ vysvetľuje country manager spoločnosti Peter Mucina.

Uzemnenie boeingov 737 MAX môže firme TUI spôsobiť škody za 300 mil. eur

Z pohľadu iba externého financovania bolo identifikovaných 18 krajín, ktoré by výraznejší pokles svetovej ekonomiky mohol oslabiť, pričom osem z nich by dôsledky poklesu priamo pocítilo.

V oblasti obchodu analýza označila až 45 krajín, ktorých ekonomiky sú závislé na exporte, a preto sa dá s veľkou pravdepodobnosťou očakávať, že by mal na ne pokles globálneho ekonomického cyklu vplyv.

Z toho sedem krajín (medzi nimi Taliansko, Rumunsko, Chorvátsko a Vietnam) je vystavených systematickému riziku spojenému s externou likviditou, verejným a externým dlhovým ratingom a makroekonomickými ukazovateľmi.

Treťou analyzovanou oblasťou boli ceny komodít. Medzi ohrozené bolo zaradených 14 krajín vrátane Argentíny a Južnej Afriky s energetickým exportom a 11 krajín vrátane Alžírska a Ománu exportujúcich komodity mimo ropy.

Boju proti korupcii sa stanice STK nevyhnú

Podľa Mucinu cieľom tejto štúdie bolo vypracovať zoznam krajín, ktoré v prípade poklesu celosvetového hospodárstva bude treba pozornejšie sledovať a ktoré budú musieť vynaložiť väčšie úsilie na zvládnutie situácie. Počet týchto krajín nemusí byť konečný. Závisieť bude od výkonnosti danej ekonomiky a toho, či sa naplnia priaznivejšie alebo negatívnejšie scenáre spomalenia.

Môže vás zaujímať

Valné zhromaždenie vodárni schválilo úver na opravu infraštruktúry