Jednou vetou

Ochranári a mimovládky vyzvali vládu, aby zastavila ničenie horských lesov 

Vyše 180 odborníkov a mimovládnych organizácií vyzýva vládu, aby urýchlene podnikla okamžité a rázne kroky na zastavenia ničenia posledných zvyškov prirodzených horských lesov na Slovensku. Problém vidia v „masívnej ťažbe“ a výstavbe lesných ciest. Žiadajú vládu, aby zvýšila rozlohu prísne chránených území.

Signatári výzvy pripisujú zodpovednosť za ničenie lesov vláde a rezortom pôdohospodárstva a životného prostredia. „Majú dostatok informácií o následkoch rozsiahlej ťažby a všetky nástroje na jej reguláciu. Nečinnosť vlády a vecne príslušných ministerstiev preto vyvoláva obavy o to, čie záujmy ochraňujú,“ píše sa vo výzve. Tá poukazuje, že vplyvom masívnej ťažby miznú lesy závratnou rýchlosťou, a to aj v národných parkoch.

Vyzývajú k okamžitým krokom

Ochranári, vedci a mimovládky preto vyzývajú vládu k okamžitým krokom na zastavenie ničenia horských lesov a zastavenie ťažby, ako aj výstavby lesných ciest v lesoch, kde žije tetrov hlucháň, ktorému hrozí vyhynutie.

Žiadajú aj prijatie záväzku na zvýšenie podielu prísne chránených území na najmenej päť percent z rozlohy Slovenska a prijatie zonácie národných parkov podľa medzinárodne uznávaných kritérií.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR je podľa svojho hovorcu Vladimíra Machalíka pripravené spolupracovať na úrovni odbornej diskusie týkajúcej sa zodpovedného a trvalo udržateľného spôsobu hospodárenia s lesmi. „K ochrane prírody a krajiny pristupuje MPRV SR veľmi zodpovedne a citlivo zvažuje všetky kroky v tejto oblasti,“ reagoval.

Môžu zabrániť ťažbe dreva

Envirorezort môže prostredníctvom Štátnej ochrany prírody zabrániť ťažbe najmä v bezzásahovej zóne, teda v lesoch v najvyššom stupni ochrany. V nižších stupňoch ochrany len vtedy, ak je územie viazané na ochranu vzácneho biotopu, priblížil hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.

Faktom ostáva, že nám táto situácia zďaleka nie je ľahostajná. V súčasnosti hľadáme spôsoby, ako posilniť aspekt ochrany prírody a dosah envirorezortu v chránených oblastiach,“ doplnil.

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) pri ministerstve životného prostredia tento týždeň upozornil, že v súčasnosti zverejňované údaje o slovenských lesoch neumožňujú detailnejší pohľad. Tzv. zelená správa o stave lesného hospodárstva má poskytovať len čiastočný pohľad.

„Za kľúčovú považujeme dátovú transparentnosť, ktorá by prispela k obmedzeniu nelegálnej ťažby a umožnila by efektívnu kontrolu hospodárenia v lesoch. Zverejnením údajov o najmenších lesných celkoch by sa zároveň predišlo zbytočným nedorozumeniam a polemikám, či máme lesov menej, alebo viac,“ zhrnul riaditeľ IEP Martin Haluš.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie