Jednou vetou

Ochranári vyzývajú ľudí, aby si nájdené mláďatá sovy nebrali domov

Myšiarka ušatá

Foto: Pixabay.com

Špecifický piskot sov nie je volaním o pomoc ľuďom, ale snaha o privolanie svojich rodičov, ktorí sú, pravdepodobne, na love

Ochranári vyzývajú ľudí, aby si nebrali domov mláďatá sovy, ktoré nájdu v prírode. Agentúru SITA o tom informovala v tlačovej správe Lucia Deutschová, výkonná riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku.

Ochranári výzvou reagujú na časté prípady, keď tak ľudia urobili. Mláďatá sovy podľa nich stačí vyložiť na vyvýšené miesto. Ich špecifický piskot nie je volaním o pomoc ľuďom, ale snažia sa tak privolať svojich rodičov, ktorí sú, pravdepodobne, na love. Odborníci tiež odporúčajú kontaktovať Štátnu ochranu prírody SR a poradiť sa, ako postupovať ďalej.

Neberte ich domov, volajte odborníkov

„Ľudia vidia mláďatá sovy na zemi, na konári, a podobne a mnohí netušia, ako sa majú zachovať. V žiadnom prípade nie je zo strany verejnosti správne odniesť akékoľvek vtáča, ktoré nájdeme, k sebe domov a pokúšať sa ho zachrániť. Každý prípad je iný, najlepšie je kontaktovať odborníka a poradiť sa ohľadom správneho postupu,“ hovorí Deutschová.

Vysvetlila, že zdravé mláďatá, ktoré sú v dobrej kondícii a dokážu sa samé pohybovať, spravidla stačí vyložiť na vyvýšené miesto, mimo dosahu psov či mačiek, čo najbližšie k hniezdu, respektíve miestu nálezu. Menšie mláďatá a zranené jedince si podľa nej vyžadujú špeciálny prístup a okamžitú pomoc odborníka.

Ak ľudia nemajú istotu alebo vidia, že je nájdené vtáča v núdzi, mali by kontaktovať príslušné pracovisko štátnej ochrany prírody, ktorá vykonáva zber hendikepovaných živočíchov a zabezpečuje starostlivosť o nich. Volať je možné aj záchranné stanice či ornitológov z rôznych združení, ktorí poradia a pomôžu.

V prírode je o nich najlepšie postarané

„Je dôležité si uvedomiť, že prevoz z miesta nálezu je potrebný len v naozaj odôvodnených prípadoch. O zdravé mláďa sa nik nepostará lepšie ako dospelý pár. Kapacity odborných pracovníkov aj záchranných staníc sú obmedzené a je potrebné ich využívať efektívne, aby sa pomoc dostala živočíchom, ktoré to potrebujú. Správnym postupom zachránime operencom život.“ pripomína Deutschová.

ilustračné | foto: aw

Ďalšou častou otázkou zo strany ľudí je nočné pískanie mláďat, ktoré verejnosti niekedy môže prekážať. „Vždy prosíme o trpezlivosť a zhovievavosť, kým budú sovy samostatné. Pískanie ustane zvyčajne do dvoch týždňov. Stretli sme sa s niekoľkými prípadmi, keď ľudia po myšiarkach dokonca strieľali. Tak ako všetky ostatné vtáčie druhy, okrem domácich holubov, je aj myšiarka ušatá zákonom chránená. Ďakujeme všetkým, ktorí rešpektujú ich právo na život,“ uzatvára Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku

Mláďatá sovy myšiarok opúšťajú hniezdo po troch až štyroch týždňoch. Lietať vtedy nevedia, pohybujú sa vo vetvách stromov v okolí hniezda. Práve v tom čase sa v noci ozývajú špecifickým pískaním.

Sova myšiarka ušatá je užitočná, živí sa drobnými hlodavcami, vrátane známeho škodcu plodín, hraboša poľného, čím pomáha udržiavať jeho populáciu v rovnováhe. Myšiarka ušatá má počas roka spotrebu priemerne dva hraboše denne. Jeden hraboš je schopný zlikvidovať 2 kg obilia, jediná sova tak môže zachrániť aj 1,5 tony obilia ročne.

Môže vás zaujímať

Testy vo štvrtok odhalili koronavírus u 679 ľudí, pribudlo šesť úmrtí