Jednou vetou

Od polovice marca stratila prácu približne šestina Američanov

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Od polovice marca stratila prácu približne šestina Američanov.

Viac ako 4,4 mil. Američanov minulý týždeň požiadalo o štátnu dávku v nezamestnanosti, keďže eskaluje rušenie pracovných miest v ekonomike krajiny, ktorá zostáva takmer zatvorená. Od vypuknutia pandémie koronavírusu v USA o podporu v nezamestnanosti požiadalo už zhruba 26 mil. ľudí. Od polovice marca stratila prácu približne šestina Američanov. Ekonómovia prognózujú, že aprílová nezamestnanosť v krajine by mohla stúpnuť až na 20 percent.

Ekonómovia amerického Federálneho rezervného systému (Fed) odhadujú, že hotely a reštaurácie od 15. februára zrušili 4 mil. pracovných miest. Ide o takmer tretinu zamestnancov v tomto odvetví. V stavebníctve zaniklo viac ako 9 percent pracovných pozícií. V rovnakom rozsahu sa podľa odhadu Fed-u zrušili pracovné miesta v kategórii maloobchodu, dodávok tovarov a energií.

Enormný rozsah rušenia pracovných pozícií dostal ekonomiku USA do najhoršej hospodárskej krízy od 30. rokov minulého storočia. Podľa niektorých ekonómov by produkcia amerického hospodárstva mohla klesnúť dvakrát viac ako počas recesie, ktorá sa skončila v roku 2009.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie