Jednou vetou

Odborári v energetike vstúpili do štrajkovej pohotovosti

Ilustračné foto

pixabay

Odborári Energeticko-chemického odborového zväzu (ECHOZ) vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Ako informovala hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Martina Nemethová, v rámci kolektívneho vyjednávania nedošlo k dohode na raste miezd na rok 2019.

Tretie kolo kolektívneho vyjednávania o dodatku k podnikovej kolektívnej zmluve, platnej v skupine Východoslovenská energetika (VSE) Holding, sa uskutočnilo 13. februára. Hlavnou témou bolo dohodnutie rastu miezd tarifných zamestnancov skupiny na rok 2019. K dohode o raste však nedošlo, a tak bude spor v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní predložený na riešenie sprostredkovateľovi.

Novela o energetickej hospodárnosti budov zavádza príspevok na rodinný dom

„Zároveň prikročí Základná organizácia (ZO) ECHOZ pri VSE Holding k napĺňaniu uznesenia konferencie základnej organizácie, konanej ešte v januári (24. 1.), na ktorej bol schválený postup na presadzovanie požiadaviek odborov v prípade, že na vyjednávaní nedôjde k dohode,“ priblížila ďalej Nemethová.

Ako dodala, konferencia ZO ECHOZ rozhodla, že v prípade neúspešného kolektívneho vyjednávania 13. februára bude vyhlásená štrajková pohotovosť a začnú sa pripravovať protestné zhromaždenia zamestnancov. „Momentálne prebieha informačná kampaň na získanie čo najväčšej podpory medzi zamestnancami a ak budú aj prípadné ďalšie rokovania o obsahu dodatku bezvýsledné, prikročí ZO ECHOZ k postupnému organizovaniu podporných protestných zhromaždení,“ ozrejmila Nemethová. Základná organizácia má pritom podľa nej podporu odborového zväzu ECHOZ a tiež solidárnu podporu ostatných odborových organizácií ECHOZ.

Odborári v Nemecku pozastavili štrajky letiskového personálu

V skupine VSE Holding je zamestnaných približne 1650 zamestnancov, z ktorých je 1511 odmeňovaných podľa tarifného systému, dohodnutého v podnikovej kolektívnej zmluve. Práve pre týchto zamestnancov požaduje odborová organizácia rast základných mesačných miezd o 4,5 % a ďalších 1,5 % na individuálny rast. Maximálna ponuka zamestnávateľa predstavovala podľa Nemethovej 3 % plošný nárast a 1 % individuálny rast základných mesačných miezd.

Môže vás zaujímať

Pod dočasnou ochranou je aktuálne na Slovensku 95 firiem