Odborári Volkswagenu majú nové ponuky, sú pripravení rokovať

foto: TASR, zdroj: TASR

Odborári majú pre vedenie Volkswagenu Slovakia (VW SK) pripravené nové ponuky, s ktorými by mohli súhlasiť obe strany. Informovali o tom zástupcovia Moderných odborov Volkswagen (MOV) s tým, že by o nich chceli rokovať ešte dnes.

„Sme maximálne pripravení hneď si sadnúť za rokovací stôl a kolektívne vyjednávať. Máme pripravené špeciálne ponuky, ktoré by v konečnom dôsledku mohli byť v prospech aj ich strany, aj strany zamestnancov. Budeme teraz čakať na odozvu a uvidíme, čo sa bude diať,“ povedali odborári novinárom. Vedenie automobilky dnes vyčíslilo, že rozdiel medzi jeho ponukou a návrhom MOV na zvyšovanie miezd je 120 eur za obdobie 19 mesiacov platnosti novej kolektívnej zmluvy, teda šesť eur mesačne. Nerozumie preto, že s ňou odborári nesúhlasia.

Aké sú návrhy zvýšenia

Zamestnávateľ ponúka zvýšenie tarifných tried o 4,5 % od 1. júna do 31. decembra tohto roka a o ďalších 4,5 % od 1. januára 2018 do konca budúceho roka. Zároveň ponúka jednorazovú platbu vo výške 350 eur a v auguste 2018 ďalších 200 eur. Odbory navrhli od 1. júna 2017 do 31. decembra 2018 zvýšenie miezd spolu o 13,9 %, a to na dve časti. Od 1. júna tohto do 31. mája budúceho roka navrhli nárast o 8,9 % a od 1. júna do 31. decembra 2018 o 5 %. Odborári sa tiež pýtajú, prečo zamestnávateľ nechce pristúpiť na ich požiadavku, keď nie sú od seba tak vzdialené. „Kolektívne vyjednávanie je vždy hlavne o tarifách. Všade vo svete to tak funguje a práve u nás by mala byť výnimka, že by sme mali niečo kompenzovať jednorazovou platbou. Keď sú navýšené tarify, pre zamestnancov je to istota aj do budúcna, pretože v tých tarifách to zostáva. Zatiaľ čo jednorazové platby zvyšujú jedine priemerný ročný zárobok,“ vysvetlil predseda MOV Zoroslav Smolinský.
Odborári vnímajú pozitívne jeden z návrhov zamestnávateľa, aby mali noví pracovníci vo výrobe v budúcnosti nástupnú tarifnú triedu tri. To im však nestačí. Upozornili na nedostatok pracovnej sily na trhu, ktorý sa ešte viac prejaví po nástupe novej automobilky v Nitre a s tým súvisiacu potrebu udržať si kvalitných zamestnancov.

Štrajkujúci dnes pred závodom nestoja, víkend strávia doma s rodinami a v plnej sile chcú v prípade neúspešného vyjednávania pokračovať v pondelok (26.6.). Časovo neobmedzený ostrý štrajk sa začal v utorok (20.6.) ráno. Priemerná hrubá mesačná mzda zamestnancov VW SK je 1804 eur vrátane všetkých príspevkov, príplatkov a odmien, bez zarátania platov manažmentu.

Môže vás zaujímať

MH SR: Od januára bude vykupovať tzv. zelenú energiu SPP