Jednou vetou

Odborári žiadajú vládu, aby urýchlene predstavila úpravu platov vo verejnej sfére

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Odborári dávajú vláde ešte jednu šancu, aby v čo najkratšom čase predstavila návrh na úpravu tabuľkových platov vo verejnom sektore. Ak si vláda nesplní túto povinnosť, Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR nevylučuje aj možný štrajk.

aktualizované: 19:51

Odborári vyzývajú vládu k tomu, aby si splnila záväzok z Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa a predstavila návrh na úpravu tabuľkových platov vo verejnej správe. Vládny kabinet tak pritom mal urobiť do konca marca tohto roka.

„Prijali sme uznesenie, že ešte jedenkrát sa treba stretnúť s vládou SR. V prípade, že sa s ňou nedohodneme, budeme zvažovať ďalšie právne kroky. Je možných veľa postupov, ktoré môžu skončiť až vyhlásením štrajkovej pohotovosti,“ priblížil po stredajšom rokovaní Rady predsedov odborových zväzov KOZ SR Jozef Kollár.

Odborári tak budú čakať na návrh z dielne Úradu vlády SR. „My nechceme navrhnúť vláde nič. Ona má navrhnúť nám, aby sa odstránila päťročná deformácia tabuliek, pri ktorých zamestnanci verejnej správy po ôsmu triedu sú platení pod minimálnu mzdu,“ upozornil Kollár s tým, že tento návrh „očakávajú odborári ihneď“ a nedávajú vláde žiadny termín.

Chceli by ešte jedno rokovanie

„Zhodli sme sa, aby sa uskutočnilo ešte jedno rokovanie. Treba sa ešte stretnúť so sociálnym partnerom,“ uviedol Kollár. V prípade, že rokovania nebudú úspešné, odborári môžu požadovať pridelenie rozhodcu, ktorý by problém vyriešil. Kollár však upozornil, že už vlani vyšli ľudia v troch mestách do ulíc a ani teraz nevylúčil, že pôjdu opäť.

Úprava tabuľkových platov sa týka zhruba 28.000 zamestnancov pri výkone prác vo verejnom záujme. „To je približne 10 % z celkového počtu zamestnancov pracujúcich v nepodnikateľskom sektore. Nesplnenie tohto záväzku z kolektívnej zmluvy je do istej miery aj taký výsmech vlády práve týmto zamestnancom vo verejnom sektore. Dopláca sa im do minimálnej mzdy. Žiadame vládu urýchlene tento problém riešiť,“ skonštatovala viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

Odborári predpokladajú, že vláda už má úpravu tabuľkových platov pripravenú, pretože mala na to dostatok času. „Z vecného hľadiska musia byť pripravené, lebo z vecného hľadiska ich nie je možné pripraviť behom niekoľkých dní. Toto je už otázka politického rozhodovania, kedy budú naozaj zverejnené, aby sme mohli o nich ďalej rokovať,“ dodala Uhlerová. Zvýšenie miezd týchto zamestnancov by si podľa jej slov malo vyžiadať približne 350 miliónov eur.

Vláda eviduje nervozitu odborárov

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) na to reagoval slovami, že je to otázka na kolegov z Úradu vlády SR, ktorí sú gestormi tohto zákona. „Neprináleží to ministrovi práce, ale mňa zaujíma ako ministra práce tento vývoj a zaujíma ma to aj z iného dôvodu, som zároveň predseda Hospodárskej a sociálnej rady SR a mám záujem, aby ľudia, ktorí pôsobia v štátnej a verejnej službe, boli objektívne a primerane odmeňovaní. Z toho, čo mám posledné informácie, ktoré mám z Úradu vlády SR, z niekoľkých alternatív sa vypracovala jedna konkrétna, ktorá má byť teraz ponúknutá odborárom. Som presvedčený, že to bude v priebehu najbližších dní,“ povedal Richter.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) prisľúbil, že do niekoľkých dní predloží vláda odborárom návrh na úpravu tabuľkových platov. Vyžaduje si to len definitívne rokovanie Úradu vlády SR, ministra financií a ministerky školstva.
„Evidujem určitú mieru nervozity odborárov, ktorá sa týka toho, že vláda by mala predstaviť v čo najskoršom možnom termíne úpravu tarifných tabuliek. My nemôžeme vytvárať tlak na rast miezd len v súkromnom sektore a štát ako taký na úpravu platov svojich štátnych alebo verejných zamestnancov nepomýšľa. Ak chce štát poskytovať kvalitné služby, musí byť schopný zamestnávať kvalitných ľudí. Ak budú tarifné tabuľky, ktoré dnes už nespĺňajú zákonnú povinnosť minimálnej mzdy a musí sa doplácať, preto vláda má pripravený tento návrh. Požiadal som aj prezidenta KOZ o zhovievavosť. Vláda bola štyri týždne v určitom vákuu, v demisii a nová nevedela, či dostane dôveru, a preto to zdržanie,“ komentoval premiér.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie