Jednou vetou

Odborári ŽSR odmietli predĺžiť platnú kolektívnu zmluvu do 30. 6. 2019

Ilustračné foto

foto: TASR

Štvrté kolo kolektívneho vyjednávania zástupcov odborových organizácií a vedenia Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), zastúpeného námestníkom generálneho riaditeľa pre ľudské zdroje Pavlom Hudákom, vo štvrtok neprinieslo dohodu na znení návrhu novej kolektívnej zmluvy. Pretože nedošlo ani k dohode na dátume predĺženia platnej kolektívnej zmluvy, bolo kolektívne vyjednávanie ukončené. TASR o tom informovala Ivana Popluhárová z komunikačného odboru železníc.

„Vzhľadom na fakt, že v rámci vyjednávania nedošlo k dohode na znení návrhu novej kolektívnej zmluvy, vedenie ŽSR súhlasilo s predloženým návrhom odborových organizácií, pristúpiť k podpisu dodatku už platnej kolektívnej zmluvy,“ uviedla Popluhárová.

Dodatkom navrhnutým odborovými organizáciami by sa podľa nej platnosť kolektívnej zmluvy predĺžila do 30. júna 2019, čo by zachovalo platné benefity pre zamestnancov, a zároveň by sa vytvoril dostatočný časový priestor na ďalšie kolektívne vyjednávanie.

ZSSK vypraví v piatok prvý mimoriadny rýchlik z Bratislavy do Košíc

„Zástupcovia odborových organizácií po odsúhlasení ich vlastného návrhu vedením ŽSR však tento následne bez bližšieho vysvetlenia zmenili a začali požadovať skrátenie nimi predloženého dodatku do iného termínu – 31. marca 2019,“ informovala Popluhárová s tým, že keď nedošlo k dohode na dátume predĺženia kolektívnej zmluvy, bolo kolektívne vyjednávanie ukončené.

Platnosť kolektívnej zmluvy uplynie 31. decembra 2018. „Vedenie ŽSR preto zabezpečí vydaním vnútorných predpisov benefity pre zamestnancov tak, ako to aj generálny riaditeľ Juraj Tkáč zamestnancom ŽSR deklaroval,“ uzavrela Popluhárová.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie