Jednou vetou

Odborníci na umelú inteligenciu podpísali memorandum o spolupráci Slovak.AI

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Podpisom memoranda o spolupráci inštitúcií a firiem v bratislavskej aule Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) sa 23 firiem päť univerzít a dvoch výskumných ústavov pridalo k činnosti Centra pre výskum umelej inteligencie (Slovak.AI). Národné výskumné centrum by malo vytvoriť priestor pre spoluprácu odborníkov na umelú inteligenciu nielen z akademického prostredia a firiem, ale aj verejného a neziskového sektora.

HUAWEI: Skvelé tipy na darčeky za vysvedčenie, ktoré potešia nielen študentov

Slovensku fungovanie centra zároveň umožní aj čerpanie fondov EÚ. „Vznik Slovak.AI je významným krokom v mnohých ohľadoch, najmä však vytvorí predpoklad pre zapojenie sa Slovenska do medzinárodných štruktúr a sietí centier umelej inteligencie,“ povedala dekanka FIIT Mária Bieliková.

Prezident americkej obchodnej komory v SR a zároveň člen správnej rady Slovak.AI Gabriel Galgóci upozornil, že Európska komisia plánuje investovať do podpory umelej inteligencie v rokoch 2021 – 2027 sumu 2,5 miliardy eur.

„Ak sa Slovensko tejto šance nechytí, môže to mať dlhodobo nepriaznivý dôsledok na hospodársky rast,“ povedal.

Hrozbou pre krajinu je podľa Galgóciho riziko intenzívnejšieho odlevu študentov a talentov, ale tiež vylúčenie Slovenska z prístupu k rôznym konzorciám a zoskupeniam. „Až 30.000 Slovákov študuje v zahraničí a mnohí tak plánujú aj zostať,“ upozornil Galgóci.

Podporiť platformu Slovak.AI na pôdu Slovenskej technickej univerzity prišlo vo štvrtok okolo stovky odborníkov na umelú inteligenciu. Memorandum podpísalo so zástupcami akademického sektora 23 firiem z oblasti informačných technológií, okrem iných napríklad IBM, Microsoft, Pixel Federation či Eset.

MF SR očakáva horší výber daní a odvodov, L. Kamenický volá po šetrení

Poľa prezidenta IT Asociácie Slovenska Mária Lelovského sa vznikom národného centra umelej inteligencie vytvorí priestor, v ktorom nájdu uplatnenie špičkoví domáci, ale aj zahraniční vedci. Zamestnávatelia budú mať k dispozícii kapacity na výskum a vývoj a môžu tak plánovať svoje výskumné aktivity v krajine. Platforma umožní informatikom nájsť spoločné problémy a spojiť sily na ich riešení.

Minister životného prostredia László Sólymos upozornil, že umelá inteligencia má okrem iného veľký potenciál pomáhať pri riešení environmentálnych problémov. Môže napríklad analyzovať prírodné systémy a procesy. „Všetci si uvedomujeme, že rozvoj umelej inteligencie na Slovensku je nevyhnutný,“ povedal Sólymos.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie