Jednou vetou

Odbory v automobilke PSA Peugeot vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Ani po pridelení sprostredkovateľa do vyjednávania o podobe novej kolektívnej zmluvy nedošli odbory a vedenie trnavskej automobilky PSA Peugeot Groupe Slovakia k dohode ohľadom zvýšenia miezd zamestnancov, a tak odborová organizácia OZ KOVO PCAS vyhlásila štrajkovú pohotovosť. Platí od piatka 11. mája od 6. hodiny.

Ak nepríde počas následnej zákonnej 30-dňovej lehoty k dohode, odborári odštartujú hlasovanie o prípadnom ostrom štrajku. Informoval o tom vo štvrtok podpredseda základnej organizácie (ZO) odborov František Gajdoš.

Sprostredkovateľ bol do kolektívneho vyjednávania pridelený na základe rozhodnutia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR 23. apríla. Na prvom kole rokovania sa 3. mája stretol samostatne s oboma zmluvnými stranami, no neskôr pristúpil k spoločnému rokovaniu všetkých troch strán. „Napriek jeho enormnej snahe sa ani po takmer 7-hodinovom rokovaní návrhy oboch strán prakticky vôbec nepriblížili,“ konštatoval Gajdoš.

K dohode na platoch medzi odbormi a automobilkou PSA nedošlo

V stredu 9. mája odznel v zmysle zákona sprostredkovateľov návrh kompromisného riešenia sporu. Ten bol o zvýšení základných miezd všetkých zamestnancov o 53 eur. „Odborová organizácia oceňuje enormnú snahu sprostredkovateľa o nájdenie kompromisu, avšak na štvrtkovom zasadnutí výboru ZO OZ KOVO PCAS tento odmietla s odôvodnením, že navrhované zvýšenie základných miezd nie je postačujúce,“ uviedol Gajdoš. Odborári sú podľa neho ochotní počas 30-dňovej lehoty zúčastniť sa na rokovaní pred sprostredkovateľom o predloženom návrhu. Ak do 24. mája nepríde k dohode, začne sa hlasovanie o prípadnom ostrom štrajku.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie