Jednou vetou

Odchod Talianska z eurozóny nehrozí, krajina samovraždu nespácha, tvrdí Juncker

Jean-Claude Juncker

Foto: TASR/AP

Riziko odchodu Talianska z eurozóny nehrozí, keďže takýto krok by pre krajinu predstavoval samovraždu. Ale nerešpektovanie rozpočtových pravidiel Európskej únie (EÚ) "bude mať následky". Povedal to tento týždeň predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

„Nepredpokladám, že by hrozilo takéto nebezpečenstvo, keďže nikto nemá záujem spáchať samovraždu,“ reagoval Juncker v piatok (2. 11.) v rozhovore pre rakúsky rozhlas ORF na otázku, či Taliansko vzhľadom na najnovší rozpočtový spor s EÚ nebude uvažovať o odchode z eurozóny. Dodal, že mnohí Taliani chcú, aby Taliansko zostalo členom EÚ, a stále viac z nich podporuje aj členstvo krajiny v eurozóne, pretože si uvedomujú, že euro ich ochraňuje.

Draghi verí, že Taliansko sa s EK dohodne na rozpočte

Talianska vláda predložila návrh rozpočtu na rok 2019, ktorý počíta so schodkom vo výške 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP). To je trikrát vyšší deficit, s akým pôvodne na rok 2019 počítala predchádzajúca vláda. Európska komisia návrh odmietla s tým, že deficit je príliš vysoký, a Rím vyzvala na prepracovanie. Takýto tvrdý postoj zaujala Európska komisia prvýkrát v histórii EÚ.

Aj keď riziko odchodu Talianska z eurozóny by hroziť nemalo, Juncker očakáva, že rozpočtový spor bude mať dôsledky, keďže prvýkrát sa niekto vyjadril, že rozpočtové pravidlá EÚ ho nezaujímajú. Na otázku, o aké dôsledky by mohlo ísť, Juncker uviedol, že Rím musí najskôr do polovice novembra odpovedať na otázky Európskej komisie a „potom sa uvidí“.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie