Jednou vetou

Oddelenie rozvoja MDV analyzuje prekážky v zhodnocovaní brownfieldov

Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek

foto: TASR

Analyzovaním prekážok v zhodnocovaní tzv. brownfieldov, nevyužívaných a zanedbaných území v intravilánoch miest, sa v súčasnosti zaoberá oddelenie mestského rozvoja Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR. Informoval o tom rezort.

MDV SR považuje systematické zhodnocovanie týchto území za účinný prístup k udržateľnému rozvoju miest. „Vyplýva to aj z Koncepcie mestského rozvoja SR do roku 2030, ktorú schválila vláda v roku 2018. Materiál vzišiel z dielne ministerstva, ale na jeho príprave sa podieľalo množstvo odborníkov,“ konštatovala hovorkyňa rezortu Karolína Ducká.

Pellegrini: Na jednej stoličke nemôže stáť ani padať budúcnosť strany

Koncepcia sa venuje aj brownfieldom, pretože zhoršujú kvalitu mestského prostredia, prinášajú zhoršenie sociálneho prostredia, sú prekážkou prirodzeného vývoja zastavaného územia a môžu byť aj environmentálnym ohrozením. „Na druhej strane zanedbané plochy a územia v intravilánoch miest predstavujú aj významnú devízu, sú územnou rezervou s potenciálom opätovného využitia. Ich revitalizáciou je tiež možné predísť zbytočnému rozširovaniu zastavaného územia,“ uviedla hovorkyňa.

V predchádzajúcich mesiacoch sa uskutočnil dotazníkový prieskum, ktorý ukazuje na dôležitosť tejto témy. Pozitívne na neho reagovalo 8 vyšších územných celkov a 114 zo 140 oslovených miest. Dotazníkový prieskum je v štádiu spracovávania. Jeho výsledky budú zverejnené a závery budú použité pri ďalšej práci, uzatvára ministerstvo.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie