Jednou vetou

Odmeny exekútorov nebudú oslobodené od DPH

Boris Kollár zo strany Sme Rodina.

Foto: TASR

Odmena a služby, za vykonanie ktorých má exekútor nárok na vyplatenie odmeny, nebudú oslobodené od dane z pridanej hodnoty (DPH). Poslanci Národnej rady SR totiž vo štvrtok nepodporili návrh novely Exekučného poriadku od predstaviteľov Sme rodina, ktorí chceli zabezpečiť, aby občania neboli pri exekúciách neúmerne zaťažovaní nadmernými nákladmi.

Predkladatelia pripomínali, že na Slovensku je v súčasnom období evidovaných 3,7 milióna exekúcií. „Exekútorom platná legislatíva umožňuje zrážať dlh aj z nemocenskej dávky, z dôchodku a z výživného. Podľa najnovších informácií zo Sociálnej poisťovne má dokonca viac ako 34.000 dôchodcov exekvovanú časť dôchodku,“ uviedli.

Oslobodením odmeny pre exekútora od DPH tak chceli zabezpečiť zníženie nákladov na exekúciu pre dlžníkov o 20 percent. „Odstráni sa tak stav, na ktorý občania Slovenskej republiky dlhodobo poukazujú ako na nevyvážený, neprimeraný a nespravodlivý,“ konštatovali.

Aký dosah by mala táto novela na štátny rozpočet, jasné nie je. „Vzhľadom na to, že z dostupných verejných zdrojov nie je možné získať štatistické informácie o počte exekúcií a o výške odmien pre exekútorov, z toho dôvodu nie je ani možné uviesť vplyv návrhu zákona na rozpočet verejnej správy,“ dodali autori návrhu.

Môže vás zaujímať

Takto koronavírus ohrozuje aj automobilový priemysel