Odmeny pre členov správnej rady VW vyvolali spor s ministrom

Ilustračné foto

TASR/AP

Uprostred rozhorčenia nad zvýšením celoročných odmien pre členov správnej rady Volkswagenu (VW) jeho šéf Matthias Müller svoje prémie bránil. Odôvodnil ich významom automobilky pre nemecké hospodárstvo a rizikom, ktoré ako jej hlavný manažér nesie na svojich pleciach.

Pre spravodajský týždenník Der Spiegel povedal: „V tomto postavení stojí človek vždy jednou nohou vo väzení“. Podľa neho sú „naše príjmy v súvislosti so zodpovednosťou oprávnené“. Müller vidí v diskusiách o príjmoch manažérov len špecifický nemecký fenomén. Téma je mimoriadne emocionálna.

Müllerovmu stanovisku predchádzala ostrá kritika výšky odmien za minulý rok od spolkového ministra dopravy Andreasa Scheuera. Uviedol, že po škandále dieselgate sa dalo predpokladať, že výška odmien topmanažérov vo Wolfsburgu bude veľmi citlivá.

V polovici marca VW oznámil, že členovia jeho správnej rady budú mať za vlaňajšok podstatne vyššie odmeny než za rok 2016. Spolu dosiahli 50,3 milióna eur. Predvlani im pribudlo na účtoch 39,5 milióna eur.

Müllerovi sa z najnovšieho balíka ušlo 10,1 milióna eur, kým za rok 2016 mu pripadlo 7,25 milióna eur. Bez vedľajších odmien a iných príplatkov klesla suma na 9,5 milióna eur.

Najväčšia európska automobilka vlani upravila systém odmeňovania členov svojej správnej rady. Odmeny šéfa koncernu boli stanovené maximálne na 10 miliónov eur. Prémie ostatných jej členov majú strop 5,5 milióna eur. Na rozdiel od minulosti sa ich základný mesačný príjem však zvýšil, kým výška bonusov, ktorých suma dôslednejšie závisí od hospodárskych výsledkov, smerovala dolu. Teraz sa pri ich výpočte čiastočne viac prihliada aj na budúci vývoj koncernu.

Môže vás zaujímať

MH SR: Od januára bude vykupovať tzv. zelenú energiu SPP