Jednou vetou

Odmeny za nasadenie počas pandémie COVID-19 žiadajú aj lekárnici

Ilustračná snímka

Foto: SITA

Odmeny za nasadenie počas pandémie COVID-19 žiadajú aj lekárnici. Rozhodnutie vlády odmeniť iba časť zdravotníckych pracovníkov nepovažuje Slovenská lekárnická komora za systémové, ani za správne.

„Mrzí nás, že ani táto vláda – ako ďalšia v poradí – nepovažuje farmaceutov za zdravotníckych pracovníkov, napriek deklaráciám o využívaní odborných kompetencií farmaceutov, či už pred voľbami, alebo v samotnom programovom vyhlásení vlády,“ uviedol v stanovisku prezident komory Ondrej Sukeľ.

Ako doplnil, lekárne fungovali, v spolupráci s nasadením distribučných firiem zabezpečovali bezproblémovú a kontinuálnu dostupnosť liekov, zdravotníckych pomôcok, dietetických potravín, pripravovali dezinfekčné roztoky pre potreby inštitúcií a jednotlivcov a ako prvé definovali štandardy pre správanie sa verejnosti v čase pandémie. Komora je zároveň presvedčená, že takéto výnimočné situácie majú byť dofinancované jednak samotnými poskytovateľmi z rezerv, ktoré však neexistujú, a zároveň zo zdrojov zdravotných poisťovní v rámci špecifických výkonov realizovaných v rámci pandemických opatrení.

Premiér Igor Matovič v utorok informoval, že odmeny za nasadenie v prvej línii v boji s koronavírusom dostanú všetci zdravotníci, ktorí reálne riskovali v prvej línii. Pôvodne pritom vyhlásil, že sa odmeny nebudú týkať lekárov a platia len pre zdravotné sestry, policajtov, vojakov a hasičov. Nakoniec to teda budú aj lekári, sanitári, záchranári či pracovníci dopravnej zdravotnej služby. Odmeny vyvolali medzi zdravotníkmi ostrú reakciu. Slovenská lekárska komora napríklad predsedu vlády žiada o verejné ospravedlnenie za jeho výroky v súvislosti s odmenami pre lekárov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie