Jednou vetou

Odpojenie príplatkov by mohol vyriešiť pozmeňujúci návrh v pléne, uviedol Tomáš

Poslanec NR SR Erik Tomáš

foto: TASR

Odpojenie príplatkov za nočnú, víkendovú a sviatočnú prácu by sa mohlo ešte vyriešiť podaním pozmeňujúceho návrhu v pléne parlamentu. Uviedol to v utorok na rokovaní sociálneho výboru poslanec Erik Tomáš (Smer-SD).

Na odpojenie príplatkov sa Tomáša pýtali opoziční poslanci po tom, ako v pondelok (14. 10.) nedospela k dohode tripartita. Minister práce Ján Richter (Smer-SD) predstavil tri možné alternatívy, podľa jeho slov však diskusia k týmto návrhom bola bezpredmetná. Zamestnávatelia nesúhlasili najmä s tým, aby sa odpojenie riešilo cez poslanecký návrh Smeru-SD k minimálnej mzde.

„Myslím si, že ministerstvo práce už bolo blízko k dohode. Prišlo aj s tromi návrhmi na rokovanie tripartity. Zatiaľ k dohode nedošlo, dokonca sme už boli pripravení na dnešnom výbore predkladať pozmeňujúci návrh, ktorý by bol nejakým spôsobom odobrený všetkými. Zatiaľ sa to nepodarilo,“ skonštatoval Tomáš.

Minimálna mzda bude vyššia. V únii však stále zaostávame

Podľa neho je však ešte čas na nejakú dohodu. „Ešte môžeme v pléne niečo vymyslieť. Bol a predpokladám, že ešte stále je, záujem odpojiť príplatky od minimálnej mzdy, lebo toto robilo najväčšie vrásky zamestnávateľom,“ myslí si poslanec.

Richter prišiel s tromi návrhmi. Prvým je, že sa príplatky budú v roku 2020 počítať tak ako doteraz, a teda z minimálnej mzdy. Druhým návrhom je, že sa príplatky budú už budúci rok valorizovať podľa rastu priemernej mzdy. Tretím variantom je ponechať aktuálnu výšku príplatkov aj v budúcom roku.

Platy pedagógov rástli rýchlejšie ako mzdy v národnom hospodárstve

Podľa Tomáša by sa odpojenie malo zrealizovať za určitých podmienok. „My predsa nemôžeme dovoliť, aby príplatky klesli. Požiadavka zamestnávateľov je, aby to už bolo v budúcom roku. Ak sa teda bavíme o vzorci na určovanie minimálnej mzdy, ktorý má v praxi fungovať od 1. januára 2021, tak potom je logická úloha, že ak by sme mali odpojiť príplatky a naviazať určitým koeficientom na priemernú mzdu, tak by to malo byť až od 1. januára 2021,“ myslí si Tomáš.

Chce však počkať ešte na definitívnu dohodu. „Logicky je nejaký spor, ktorý v pondelok na tripartite nedopadol veľmi dobre, ale ja ešte čakám, či nejaká dohoda bude alebo nie, a dá sa to vyriešiť pozmeňujúcim návrhom v pléne,“ podotkol Tomáš.

Sociálny výbor odobril rast minimálneho dôchodku, opozícia upozorňuje na riziká

Podľa jeho slov veľkí zamestnávatelia tvrdia, že nemajú problém s rastom minimálnej mzdy, skôr majú práve problémy s príplatkami. „Je mi ľúto, že zatiaľ k dohode neprišlo,“ podotkol Tomáš. Podľa odhadov, ak by platil vzorec na určovanie minimálnej mzdy ako navrhuje Smer-SD, tak by v roku 2021 mohla byť na úrovni 648 – 650 eur.

„To je už slušná suma. Je to aj vec hodnôt, nemôžeme sa páčiť všetkým. Vždy budeme viac stáť na strane zamestnancov a ja si vážim prácu zamestnávateľov, ale pokiaľ Eurobarometer hovorí, že podiel nákladov na zamestnanie je na Slovensku 42 % a priemer Európskej únie je 49 %, tak stále vidíme priestor na to, aby zamestnávatelia ešte našli potenciál,“ dodal Tomáš.

Môže vás zaujímať

Ceny benzínov a nafty by mali na slovenských čerpačkách stagnovať