Jednou vetou

OĽaNO: Ak ZSSK dostane pokutu, manažéri firmy by ju mali zaplatiť a hneď odstúpiť

Ján Marosz

foto:TASR

Ak sa podozrenia Európskej komisie (EK) voči Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) potvrdia a firma dostane pokutu, podľa opozičného hnutia OĽaNO by ju mali zaplatiť manažéri spoločnosti a mali by okamžite odstúpiť. Zdôraznil to v utorkovom stanovisku poslanec hnutia Ján Marosz.

Reagoval tak na predbežné stanovisko EK, ktorá v ňom informovala ZSSK, že jej v júni 2016 bránila v inšpekcii, keď poskytla nesprávne informácie a zmazala údaje z jedného laptopu. Informoval o tom portál europa.eu.

Európska komisia obviňuje ZSSK z bránenia pri inšpekcii

EK vykonala v spoločnosti inšpekciu, lebo mala podozrenie, že ZSSK mohla uzavrieť zmluvy namierené proti konkurencii, ktorých cieľom bolo neumožniť vstup na trh konkurenčnému železničnému osobnému prepravcovi, čo je v rozpore s európskym právom hospodárskej súťaže,

„Iba polroka po kontrole z Európskej komisie odišiel z hlavnej trate súkromný dopravca RegioJet. Bolo to po sérii politických rozhodnutí, ktoré urobil Robert Fico, Andrej Danko a manažment ZSSK. Napríklad zavedenie bezplatného cestovania či obnovenie štátnych IC vlakov,“ opísal Marosz.

ZSSK vtedy podľa neho tvrdila, že Komisia sa zaujímala o postupy pri predaji koľajových vozidiel. „Ak by to tak skutočne bolo, ZSSK mohla zneužiť svoje dominantné postavenie, ktoré zahŕňa napríklad neprimerané nákupné alebo predajné ceny, alebo iné nerovné obchodné podmienky,“ uviedlo OĽaNO.

ZSSK: Nebránili sme EK vo výkone inšpekcie, boli sme jej plne súčinní

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie