Jednou vetou

OĽaNO chce obedy zadarmo aj pre dôchodcov v hmotnej núdzi

Predseda OĽaNO Igor Matovič, líderka hnutia Veronika Remišová, poslanci OĽaNO Ján Budaj a Gábor Grendel

foto: TASR

Štát by mal podľa opozičného hnutia OĽaNO zabezpečiť obedy zadarmo aj pre dôchodcov, ktorí sú v hmotnej núdzi. Takúto zmenu navrhla v pozmeňujúcom návrhu k novele zákona prinášajúcej obedy zadarmo pre žiakov poslankyňa hnutia Soňa Gaborčáková.

Obedy zadarmo by sa mali podľa jej návrhu týkať ľudí poberajúcich starobný alebo invalidný dôchodok, ktorí sú v hmotnej núdzi. „Aj pre týchto ľudí je potrebné vyriešiť stravovanie,“ odôvodnila poslankyňa.

Treba sa podľa jej slov pozrieť na zraniteľných ľudí, ktorí si pre svoj zdravotný stav alebo vysoký vek nedokážu zabezpečiť stravovanie. Takýto návrh podľa Gaborčákovej nijako nezasahuje do filozofie zámeru zaviesť obedy zadarmo pre škôlkarov a školákov.

Prieskum: Voľby by koncom novembra vyhral Smer-SD pred SaS a Sme rodina

Na základe údajov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR bolo pritom podľa predkladateľky pozmeňujúceho návrhu na Slovensku ku koncu októbra tohto roku 150.017 ľudí v hmotnej núdzi. Z toho bolo 4809 ľudí poberajúcich starobný dôchodok a 1752 ľudí poberajúcich invalidný dôchodok.

Zavedenie obedov zadarmo navrhuje skupina poslancov Smeru-SD v novele zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce. Poslanec Smeru-SD a jeden z predkladateľov novely Erik Tomáš reagoval na pozmeňujúci návrh poslankyne Gaborčákovej s tým, že je pripravený diskutovať na túto tému.

NR SR: Štát dá pri obedoch zadarmo peniaze aj na zabezpečenie jedální a personálu

„Ale tu riešime stravovacie návyky detí, toto je duch tohto zákona,“ opísal. Navyše, už v súčasnosti môžu podľa jeho slov samosprávy nielen prostredníctvom jedální, ale aj donáškou do domácností zabezpečovať stravovanie dôchodcov. Pripomenul tiež, že sa robí veľa opatrení pre dôchodcov, spomenul napríklad vianočné príspevky.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie