Jednou vetou

OĽaNO: Štát má podnikateľov podporovať, nie ich kompletne financovať

Poslankyňa NR SR Veronika Remišová

Foto: TASR

Štát má podnikateľov podporovať, nie kompletne financovať ich súkromné podnikanie. Uviedli to vo štvrtok na brífingu v Národnej rade (NR) SR poslanci opozičného hnutia OĽaNO Veronika Remišová a Martin Fecko na margo eurofondovej výzvy ešte z roku 2015 na podporu vidieckeho cestovného ruchu a nepoľnohospodárskych činností.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pod vedením Gabriely Matečnej (nominantka SNS) podľa nich podporilo z tejto výzvy už v roku 2018 miliónmi eur „rôzne podivné projekty podivných firiem“, ktorých dotácie od štátu významne prevyšujú ich ročné tržby.

Pri nákupe potravín zohráva najdôležitejšiu úlohu kvalita

„Zaujímavé je dianie v poslednom mesiaci. Hoci výzva bola oficiálne uzatvorená ešte v roku 2015, MPRV uzatvorilo za posledné dva-tri týždne v rámci tejto dávno uzatvorenej výzvy s piatimi firmami zmluvy v hodnote takmer 7 miliónov eur,“ priblížila Remišová.

Napríklad dotáciu vo výške 1,5 milióna eur dostala podľa nej firma Hobitdom, s.r.o., hoci mala tržby len 700 eur, či firma Priembau, s.r.o., ktorá pri tržbách 55.208 eur dostala dotáciu 1,24 milióna eur. Hotel Impozant, s.r.o, pri tržbách 91.000 eur získal podporu 1,13 milióna eur. Spoločnosť Chateau Grand Bari, s.r.o., pri ročných tržbách 214.981 eur dostala dotáciu 1,64 milióna eur, živnostník Peter Jambor pri neznámej výške tržieb zase získal podporu 899.680 eur, vyčíslili opoziční poslanci.

„Peniaze podivným firmám, len preto, aby sme ich minuli“

Neúmerne vysoké dotácie podľa Remišovej zbytočne znechucujú ostatných podnikateľov, ktorí si musia na rozvoj podnikania zarobiť alebo požičať z banky a ktorí často nedokážu konkurovať takto dotovaným projektom. „Na aktuálnej schôdzi bude parlament rokovať o našom zákone, v ktorom navrhujeme opatrenia na lepšie využívanie eurofondov. Okrem iného na základe skúseností zo zahraničia navrhujeme, aby boli dotácie obmedzené na 30 % ročných tržieb podniku,“ avizovala.

Eurofondy môžu byť po roku 2020 presmerované zo strednej do južnej Európy

Podľa Fecka sa pri kritike takýmto spôsobom čerpaných finančných prostriedkov bude Matečná obhajovať tým, že peniaze z dávno uzatvorenej výzvy rozdelili, pretože niektoré projekty sa nerealizovali. „Ale aký má zmysel dať peniaze podivným firmám, len preto, aby sme ich minuli,“ spýtal sa poslanec. Eurofondy majú podľa neho slúžiť v prvom rade na vyrovnávanie regionálnych rozdielov.

„Pani ministerka, mali by ste si asi vyvodiť nejakú vlastnú zodpovednosť, odstúpiť,“ vyhlásil Fecko s tým, že v piatok (11.5.) budú informovať o spoločnom postupe opozície v tejto otázke.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie