Jednou vetou

OĽaNO vyzvalo Érseka, aby vymenil manažmenty štátnych železničných firiem

Ján Marosz

foto:TASR

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) by mal vymeniť manažmenty štátnych železničných firiem. Vyzvali ho k tomu na stredajšej tlačovej konferencii v parlamente predstavitelia opozičného hnutia OĽaNO.

aktualizované: 13:18

Podľa nich sú na čele týchto firiem „nekompetentní politickí nominanti, ktorí nemajú skúsenosti zo železničného sektora“. „Dôsledkom tohto zlého manažmentu je zlá organizácia práce, katastrofálna údržba, nejasné hospodárenie a každodenné meškania, na ktoré doplácajú cestujúci,“ opísal poslanec hnutia Ján Marosz.

Vlaková doprava medzi Galantou a Šaľou je po požiari rušňa čiastočne obnovená

Pripomenul zároveň aj nehody na železniciach, ktorých pribúda najmä v poslednom čase. Ide napríklad o požiare rušňov či prípady pretrhnutia vlakov.

Železnice potrebujú podľa Marosza odborníkov, musia im šéfovať manažéri s dlhoročnou praxou na železnici. „Ak pán minister na tieto naše výzvy nebude reagovať, tak budeme hľadať v opozícii podporu na jeho odvolanie v Národnej rade (NR) SR,“ zdôraznil Marosz.

Železnice sú zároveň podľa jeho slov čiernou dierou, kam sa lejú peniaze daňových poplatníkov. Od roku 2014 do roku 2017 sa totiž podľa hnutia strata osobného dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko síce znížila o necelé tri milióny eur, dotácia štátu sa pre túto firmu však zvýšila o 33 miliónov eur.

Podľa hovorkyne Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martiny Pavlikovej nevidí generálny riaditeľ spoločnosti Martin Erdössy dôvod na odstúpenie zo svojej funkcie. „Nie je si vedomý žiadneho pochybenia,“ uviedla Pavliková.

Môže vás zaujímať

Pod dočasnou ochranou je aktuálne na Slovensku 95 firiem