Jednou vetou

OĽaNO žiada zrušenie súťaže ZSSK Cargo na prenájom rušňov za 60 miliónov eur

Železnice Slovenskej republiky
Ilustračné foto

Foto: TASR

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) by mal zrušiť súťaž štátneho nákladného dopravcu Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) na prenájom desiatich rušňov za predpokladanú cenu takmer 60 miliónov eur. Myslia si to poslanci opozičného hnutia OĽaNO a k takémuto kroku vyzvali šéfa rezortu dopravy na stredajšej tlačovej konferencii.

Gajdoš nemusí v pléne reagovať na fínsku reportáž o Patrii

„Vyzývame ho, aby čím skôr zrušil toto nevýhodné obstarávanie, ktoré poškodzuje štát ako taký,“ zdôraznil poslanec hnutia Ján Marosz. Zároveň avizoval, že OĽaNO podá v krátkom čase podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), aby preveril okolnosti tejto súťaže. Súčasne sa chcú poslanci pýtať aj ministra na tento tender na hospodárskom výbore Národnej rady (NR) SR.

Súťaž spoločnosti ZSSK Cargo na lízing desiatich rušňov prirovnali predstavitelia OĽaNO k podobnej súťaži osobného dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) z minulého roka, ktorú poslanci tiež kritizovali. Podľa nich je výhodnejšie rušne kúpiť a využívať ich po dobu 30 rokov, teda počas obdobia ich životnosti. Po uplynutí desiatich rokov lízingu totiž podľa predstaviteľov hnutia štátu nezostanú ani rušne, ani peniaze.

Bugár otvoril schôdzu, opozícia chce predčasné voľby

V prípade súťaže ZSSK Cargo na prenájom rušňov sa však podľa hnutia objavili aj ďalšie podozrivé okolnosti. Napríklad, že už v apríli tohto roku boli zverejnené v českom Železničnom magazíne fotky z Nemecka, na ktorých je biely rušeň typu Vectron 383.202 so slovenskou imatrikuláciou na firmu S Rail Lease.

Zároveň sa podľa predstaviteľov OĽaNO objavili tri takéto rušne aj v rušňovom depe Bratislava – východ. Pritom pri súťaži na prenájom rušňov sa otvárajú obálky s ponukami uchádzačov iba v stredu 9. mája o 14.00 h. OĽaNO je tak presvedčené, že túto súťaž vyhrá spoločnosť S Rail Lease. Táto istá spoločnosť uspela aj v súťaži ZSSK na prenájom desiatich rušňov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie