OPEC a ďalší producenti sa dohodli na predĺžení limitov na ťažbu

ránsky minister ropného priemyslu Bídžan Námdar Zangáneh prichádza na stretnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) 30. novembra 2017 vo Viedni

Foto: TASR/AP

Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a krajiny mimo ropného kartelu na čele s Ruskom sa na zasadnutí vo Viedni dohodli, že súčasný program obmedzovania produkcie predĺžia o deväť mesiacov. To znamená do konca roka 2018. Cieľom je dokončiť proces znižovania nadbytočných zásob vo svete a pokračovať v podpore cien.

Najmä Rusko tlačilo na jasnejšie informácie o tom, akým spôsobom sa začne realizovať ústup od dohody, aby sa nestalo, že trh sa v rýchlom čase dostane do deficitu. V takom prípade by ceny prudko vyskočili, čo by konkurenčným producentom z USA umožnilo ďalšie zvýšenie ťažby ropy z bridlíc.

Dohoda zníženia ťažby ropy mala platiť pol roka

Rusko potrebuje na vybalansovanie svojho rozpočtu omnoho nižšie ceny ropy než Saudská Arábia, ktorá je lídrom v rámci OPEC. Rijád sa totiž pripravuje na uvedenie svojej ropnej spoločnosti Aramco na burzu a vyššie ceny ropy by krajine vyhovovali.

Pred rokom sa štáty OPEC a ďalší producenti mimo ropného kartelu na čele s Ruskom dohodli, že od roku 2017 znížia produkciu ropy dohromady o 1,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Pôvodne mala dohoda platiť len šesť mesiacov, v máji ju však predĺžili do konca marca 2018.

O predĺžení sa hovorilo pre schôdzkou OPECu

Iránsky minister ropného priemyslu Bidžán Zangané už krátko popoludní uviedol pre novinárov, že štáty OPEC sa dohodli na predĺžení limitov na ťažbu do konca roka 2018. OPEC okrem toho rozhodol o obmedzení produkcie aj v prípade Nigérie a Líbye, a to na úrovni z tohto roka. Obe krajiny boli doteraz z dohody o obmedzovaní ťažby vyňaté, keďže nepokoje na ich území v minulom období spôsobili pokles tamojšej produkcie.

V podvečer sa začala schôdzka štátov 14 členov OPEC so zástupcami 10 nečlenských krajín, ale už v priebehu rokovaní delegát pre agentúru Reuters uviedol, že aj štáty mimo OPEC súhlasili s predĺžením terajšej dohody do konca roka 2018. Po skončení schôdzky dohodu producentov potvrdili aj ministri ropného priemyslu Saudskej Arábie a Iraku.

Môže vás zaujímať

Plynová kríza po Novom roku je pravdepodobná, uviedol Žiga