Jednou vetou

Oslabenie jüanu spôsobila eskalácia obchodnej vojny, tvrdí čínska centrálna banka

Ilustračné foto

TASR/AP

Dôvodom volatility jüanu je eskalácia obchodnej vojny s USA, uviedol vysoký predstaviteľ čínskej centrálnej banky.

„Nárast volatility jüanu v auguste je normálnou reakciou trhu na eskaláciu obchodnej vojny, ktorú spôsobili USA zvýšením ciel,“ poznamenal generálny riaditeľ medzinárodného oddelenia People’s Bank of China (PBOC) Ču Ťün.

Čína zakázala dovoz ošípaných a diviakov zo SR pre africký mor ošípaných

Americké ministerstvo financií v pondelok (5. 8.) označilo Čínu za menového manipulátora. Dôvodom bolo oslabenie čínskej meny. Kurz jüanu totiž v pondelok prvýkrát od roku 2008 prelomil politicky citlivú hranicu 7 CNY/USD, čo spôsobilo výpredaj na trhoch a zvýšilo obavy z globálnej menovej vojny.

Niekoľko dní predtým americký prezident Donald Trump ohlásil clá vo výške 10 % na čínske tovary v celkovej hodnote 300 miliárd USD (267,90 miliardy eur), ktoré začnú platiť 1. septembra.

Fed drží ekonomiku v putách, sadzby by mali klesnúť o percentuálny bod, uviedol Trump

Ču uviedol, že oslabenie jüanu bolo normálnou reakciou na Trumpove clá. Dodal, že obvinenia z menovej manipulácie popierajú základnú ekonomickú racionalitu a medzinárodný konsenzus a sú nepresvedčivé.

Čínsky jüan v uplynulom období voči doláru oslabil o 1,6 %. V posledných obchodných dňoch sa však zdalo, že Čína sa snaží o jeho stabilizáciu.

Môže vás zaujímať

Za amerického partnera si čínsky majiteľ videoaplikácie TikTok vraj vybral firmu Oracle