Jednou vetou

Osobitný odvod pre obchodné reťazce čakajú v parlamente ešte zmeny

Ilustračné foto

foto: pixabay

Osobitný odvod pre obchodné reťazce čakajú v parlamente ešte úpravy. Avizoval ich na rokovaní parlamentného finančného výboru poslanec SNS Radovan Baláž. Strana pripravuje pozmeňujúci návrh. Definitívne o odvode rozhodne parlament na nadchádzajúcej schôdzi, ktorá štartuje v utorok (27.11.).

„Finálny návrh sa v týchto dňoch dolaďuje, ešte bude zaslaný v dostatočnom predstihu, aby sme sa vedeli o ňom medzi jednotlivými koaličnými aj opozičnými klubmi baviť,“ informoval Baláž. V pozmeňujúcom návrhu chcú poslanci SNS zohľadniť špecifikácie prevádzok, ktoré sa nachádzajú v najmenej rozvinutých okresoch. „Z tohto zákona chceme vylúčiť i prevádzky, ktoré sa nachádzajú v malých obciach, resp. v obciach, kde sú najviac dve prevádzky,“ priblížil.

Taktiež by sa mali rozšíriť výluky pri prevádzkach, ktorých sa nemá osobitný odvod týkať. „Z definície by sa mala vypustiť aj obchodná aliancia a pri definícii obchodného reťazca chceme zadefinovať, že musí mať aspoň v 10 okresoch prevádzky a musí predávať najmenej 25 % potravín z celkového obratu,“ doplnil Baláž.

Žiga: Pripravujeme zákon na ochranu záujmov v plynárenstve

Osobitný odvod by tiež nemal platiť pre malé a stredné podniky (MSP), podnikové predajne či obchodné aliancie. „Chceme z tohto zákona vylúčiť maloobchodné predajne, ktoré predávajú výlučne jednu sortimentovú skupinu,“ dodal Baláž.

Pozmeňujúci návrh kritizovali na výbore jediní prítomní opoziční poslanci, a to Milan Uhrík (ĽSNS) a Peter Štarchoň (Sme rodina). Nepáčilo sa im, že na výbore tento pozmeňujúci návrh ešte nebol predložený a tiež sa obávajú toho, že zákon bude veľmi ťažko uchopiteľný v praxi a neprinesie požadované zmeny, ktoré si od neho poslanci SNS sľubujú. Tiež sa obávajú zdražovania potravín.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie