Jednou vetou

Pellegrini: Ďalšie pozemkové úpravy budú predstavené v apríli

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR/AP

Tento týždeň bola ohlásená prvá etapa pozemkových úprav, ktorá sa reálne začala. Ďalšie pozemkové úpravy budú predstavené v apríli, na rokovaní vlády, ako stratégia na nasledujúcich 10 alebo 20 rokov. Uviedol to v piatok premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) k protestu pôdohospodárov, ktorý sa uskutočnil podvečer v časti námestia pred Úradom vlády SR.

Americký minister financií Mnuchin je spokojný s rokovaniami v Číne

„Pevne verím, že to farmári nejakým spôsobom ocenia, ja im nemôžem brániť v aktivitách,“ povedal.

Premiér ubezpečuje verejnosť, že vláda reaguje na väčšinu požiadaviek farmárov, reagovala a bude reagovať.

Situácia sa podľa neho zlepšuje, každý mesiac sa pripravuje opatrenie, ktoré pomáha poľnohospodárom a potravinárom. Dodal, že sa farmárom venoval na stretnutí v Košiciach i na rokovaní vlády v Bratislave.

Farmár František Oravec z východného Slovenska k pripravovaným pozemkovým úpravám uviedol, že boli ohlásené až pod tlakom farmárov.

„Ide o balík financií, ktoré boli pripravené tri roky a, žiaľ, budú spustené katastre, ktoré nebudú prekážať finančným skupinám,“ skonštatoval a kriticky sa vyjadril k Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Premiér: Balík opatrení pre automobilový sektor predložíme budúci týždeň

Ku generálnemu štrajku, ktorý avizovala iniciatíva po februárovom proteste v Bratislave, uviedol, že bude o ňom rokovať Rada Iniciatívy poľnohospodárov (IP).

Ďalší farmár z východu, člen rady IP Jaroslav Szabó, povedal, že neveria šéfke agrorezortu Gabriele Matečnej (SNS), pozemkovým úpravám, a spomenul aj kvalitu potravín či pokazené mäso.

„Sme v štrajkovej pohotovosti, uvidíme, ako sa budú veci vyvíjať,“ dodal. Stanislav Skala z Únie autodopravcov Slovenska doplnil, že treba spojiť sily a potom možno hovoriť o generálnom štrajku.

Na proteste sa zúčastnili zástupcovia IP, nespokojných lesníkov, učiteľov, ochranárov a niekoľko desiatok občanov. Rečníci vyjadrovali nedôveru ministerke pôdohospodárstva a žiadali jej odstúpenie.

Ministerka Matečná informovala v stredu (27. 3.) že agrorezort spúšťa pozemkové úpravy takmer za 45 miliónov eur. Zrealizované budú v 168 katastroch na západnom, strednom a východnom Slovensku.

Štát chce, aby spor s Pentou o zisku zdravotných poisťovní riešil Ústavný súd SR

Pozemkové úpravy sú podľa nej jedným zo základných riešení vlastníckych práv k poľnohospodárskym a lesným pozemkom.

MPRV SR robí aj hĺbkové kontroly na všetkých bitúnkoch v SR v súvislosti z uverejnenými informáciami, že slovenské bitúnky kupujú chorý hovädzí dobytok.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie