Jednou vetou

Pellegrini: Na Slovensku máme firmy, ktoré môžu byť pre Azerbajdžan zaujímavé

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR/AP

Ambíciou slovenskej vlády je vytvoriť priestor pre domácich podnikateľov, aby mohli preniknúť na trhy Kazachstanu a Azerbajdžanu.

Obe krajiny sú totiž pre Slovensko z hľadiska investícií zaujímavé. Uviedol to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je od pondelka na oficiálnej návšteve Azerbajdžanu a následne sa presunie do Kazachstanu.

„Je pre nás veľkou prioritou vytvoriť priestor pre slovenské firmy a otvoriť im priestor na tieto zaujímavé trhy. Obe krajiny sú pre Slovensko pre Európu ako takú zaujímavé z hľadiska diverzifikácie energetických zdrojov. Aj to budú témy, ktoré budú rezonovať na našich spoločných rokovaniach,“ avizoval premiér.

Bratislavské letisko vybavilo v októbri historických počet cestujúcich

V utorok ho čaká bohatý program. Dopoludnia položí vence k hrobu bývalého prezidenta Hejdara Alijeva a jeho manželky, ako aj pri chráme Večného ohňa.

Následne sa zúčastní otvorenia biznis fóra, na ktorom budú prítomní aj slovenskí podnikatelia. Popoludní bude Pellegrini rokovať s premiérom Novruzom Mammadovom.

Podľa Pellegriniho Slovensko môže azerbajdžanským investorom veľa ponúknuť.

„Na Slovensku pôsobia inovatívne firmy, ktoré môžu byť veľmi zaujímavé pre ťažobný priemysel. Máme firmy aj v oblasti biomedicíny, nanotechnológií, či zbrojárskeho priemyslu,“ konštatoval Pellegrini.

Ako príklad uviedol slovenskú firmu, ktorá testuje plazmové vŕtanie do veľkých hĺbok.

Talianska vláda má v utorok predložiť EK prepracovaný rozpočet na budúci rok

Slovenský minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) potvrdil, že slovenské firmy majú záujem investovať v tejto ázijskej krajine.

„Aj podľa zloženia podnikateľskej delegácie vnímam, že o tieto krajiny, akými sú Azerbajdžan a Kazachstan, je na našom trhu veľký záujem. Preto veľký počet podnikateľov zaujala výzva SARIA a zúčastnili sa delegácie,“ myslí si Žiga.

Priestor na rozvoj spolupráce vidí vo viacerých odvetviach. „Od železníc cez poľnohospodárstvo, vedu a výskum, ide o všetky možné oblasti. Úlohou nás politikov je otvárať dvere a toto sú krajiny, kde sú bilaterálne vzťahy medzi vládnymi predstaviteľmi potrebné na to, aby firmy na týchto trhoch dostali priestor,“ myslí si Žiga.

Trump varoval kartel OPEC, aby neznižoval produkciu ropy

Minister potvrdil aj aktivity investorov z týchto dvoch ázijských krajín na Slovensku. „Zachytil som, že kazašské firmy sú účastníkmi tendrov na Slovensku. Takže pravdepodobne, či už náš alebo aj ten európsky trh, je pre kazašské a azerbajdžanské firmy zaujímavý. Myslím si, že keď spĺňajú nároky Európskej únie, tak im nekladieme žiadne prekážky, aby mali aj obchodné záujmy na našom trhu,“ dodal Žiga.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie