Pellegrini: Nemôžem akceptovať výzvu, že nemám robiť nič

foto: TASR, zdroj: TASR
Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) nebude akceptovať výzvy, aby správe národnej slovenskej domény „nerobil nič“. Uviedol to dnes v reakcii na dnešný brífing iniciátorov výzvy NašaDoména.SK.

Nemôžem akceptovať ich výzvu, ktorá hovorí, že nemám robiť nič. Slovenská republika má momentálne možnosť v rámci preskupovania vlastníckych vzťahov v jednej súkromnej spoločnosti ‚dať nohu do dverí‘ a vyrokovať nám lepšie podmienky,“ priblížil.

Pellegrini podľa svojich slov „nemôže akceptovať, že dnes je zmluva nevypovedateľná, ak si to neželá samotný dodávateľ služby a že dnes nie sú v zmluve povinnosti zálohovať všetky dáta v štátnom cloude“. „Všetky takéto záležitosti sa snažím dostať do dodatku k zmluve, ktorú dnes máme. Aby neplatilo, že ak nepríde jedna strana z troch na zasadnutie komisie, že komisia je neuznášaniaschopná a nesmie zasadať. Toto všetko dám zo zmluvy ‚povyhadzovať, tak je mojou povinnosťou práve že dodatok podpísať,“ zdôraznil.

Petícia o zmene systému fungovania správy domény je podľa neho dlhodobý proces a chce to „zmenu filozofie“„Dotyční páni ani netušia, čo bude všetko v dodatku (k zmluve), pretože množstvo pripomienok, ktoré dali, som ochotný akceptovať, dokonca ich presadzujem. Urobím všetko preto a je mojou povinnosťou, aby štát mal výhodnejšie postavenie v zmluve na správu domény .SK, ako má dnes,“ dodal Pellegrini.

Iniciátori výzvy NašaDoména.SK (Združenie poskytovateľov webhostingu v SR, zástupcovia Slovensko.Digital a ďalší podporovatelia iniciatívy) žiadajú podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby nepodpísal dodatok k zmluve s doterajším správcom národnej domény .SK.

„Pred malou chvíľou sme odovzdali list pánovi Pellegrinimu, v ktorom ho žiadame a vyzývame, aby nepodpísal dodatok k zmluve o správe národnej domény .SK. Myslíme si, že tento dodatok je zlý a že vlastne betónuje súčasný stav, keď národnú doménu spravuje súkromná spoločnosť, ktorá má monopol, a celá táto národná doména je v jej područí. Chceme, aby sa naša doména .SK vrátila späť ľuďom a komunite,“ priblížil dnes v mene aktivistov na brífingu v Bratislave predseda Združenia poskytovateľov webhostingu v SR Ondrej Jombík.

Národná doména je podľa neho stavebný kameň slovenského internetu, používajú ho firmy, inštitúcie, združenia či výskumné ústavy. „Je to vlastne taká naša digitálna identita a naša digitálna identita je vo verejnom, nie v súkromnom záujme,“ podčiarkol Jombík.

Môže vás zaujímať

Za predaj auta so stočenými kilometrami hrozí vysoká pokuta