Robert Fico v boji s korupciou: Chceme byť väčším pápežom ako pápež!

Na snímke zľava podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, predseda vlády SR Robert Fico a riaditeľ Odboru prevencie korupcie Úradu vlády SR Peter Kovařík.

foto: TASR

Už dlho sa hovorí o tom, že korupcia má na Slovensku tradíciu. Po tom, čo sa v roku 2011 odhalila kauza Gorila, najväčšia svojho druhu, začalo sa o korupcií verejne hovoriť viac a viac. V pondelok premiér Robert Fico spoločne s podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim hovorilo o kontrole plnenia akčného plánu na čerpanie eurofondov a predstavili 38 konkrétnych opatrení. Podľa nich treba eurofondy vynakladať účelne a efektívne a nemôžu vznikať pochybnosti o transparentnosti procesu ich čerpania.

Už dlhodobo sa Slovensko snaží bojovať s korupciou a doposiaľ nebol odsúdený žiaden vysokopostavený politik, ktorého meno sa spájaja s nejednou kauzou. V pondelok na tlačovej konferencií predsedu vlády SR Roberta Fica, podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho a riaditeľa odboru prevencie korupcie Úradu vlády SR Petra Kovaříka sa hovorilo o kontrole plnenia akčného plánu na čerpanie eurofondov. Tento proces čerpania je potrebné zjednodušiť, pretože na Slovensku verejné obstarávanie momentálne trvá aj 600 dní.

Predseda vlády Robert Fico. | zdroj: TASR

,,Chceme aby v oblasti čerpania EU fondov nevznikali žiadne pochybnosti pokiaľ ide o transparentnosť a ide nám aj o to, aby boli efektívne využívané,“ povedal Fico na pondelkovej konferencií s tým, že očakáva nové podnety ako možno sprísniť, alebo zabezpečiť transparentnosť procesov a zároveň zjednodušiť čerpanie EU fondov. Pripúšťa však , že s tým máme problém. ,,Máme pomerne veľké plány v boji proti korupcií a transparentnosti. ,Chceme byť väčším pápežom ako pápež!,“ hrdo vyhlasoval Fico. Najnovšie je na stole návrh, kde sa bude uchádzať o certifikát s názvom „ISO 37001“ , ktorý je medzinárodne uznaný a hovorí že daný úrad spĺňa všetky kritéria v boji proti korupcií. ,,Musíme splniť náročne opatrenie a urobíme všetko preto aby úrad vlády mal ako prvý tento certifikát a to už do konca tohoto roka. Toto bude významný certifikát kvality v boji proti korupcií,“ komentuje Fico. Od 1.1.2019 by mal do platnosti vstúpiť zákon o ochrane oznamovateľov korupcie a vytvoriť by sa mal i samostatný úrad na ich ochranu.

Tretím krokom o ktorom sa hovorilo bola oblasť analýz rizík. Predseda vlády chce na svojom i ostatných úradoch analyzovať všetky procesy,ktoré by mohli viesť k zisteniu aký úradník čo robí a akú šancu môže mať vo svojej práci na korupciu. ,, Odstrániť korupciu je naďalej top výzva pre Slovensko. Nebojíme sa o nej hovoriť a budeme o nej hovoriť stále!“ dodal na záver Fico.

Čo na to hovorí Pellegrini?

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini | zdroj: TASR

Na tlačovej konferencií sa slova ujal i podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, ktorý avizoval hĺbkovú kontrolu niektorých rezortov. ,,Môžme hovoriť, že boj proti korupcií nevyriešime jedným opatrením. Je to mozaika ktorú, keď zložíme podarí sa nám to zničiť,“ povedal Pellegrini s tým, že na stole je i myšlienka spojenia s úradom vlády aby sa súčasťou ich kontrolného tímu stali i členovia boja proti korupcií.

Práve tí, by mali poukázať, kde sa doposiaľ diali chyby. ,,Zatiaľ sme kontrolovali výzvy a samotné projekty. Teraz prichádzame do druhej fázy, dôležitejšej, kde ich ideme reálne čerpať,“ dodáva Pellegrini . Vďaka takémuto ,,superkontrolnému“ systému bojujeme o budúcnosť eurofonodov po roku 2020, vďaka čomu máme väčšie šance a argumenty. ,,V krátkej dobe po vykonaní týchto kontrol, pripravíme ďalší sumár nových opatrení,“ na záver dodal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu.

Tabuľka hovorov na anti-korupčnú linku (vlada.gov.sk)

Môže vás zaujímať

Audi predala v novembri vyše 163.300 áut, dosiahla najlepší november v histórii