Pellegrini: Sme pred diskusiou, ako sa postaviť k predaju licencií operátorom

Stojíme pred veľkou diskusiou o tom, ako sa má štát postaviť aj do budúcna k odpredaju licencií operátorom. Povedal v utorok vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) po podpise memoránd o spolupráci s troma poprednými operátormi v SR o pokrytí územia vysokorýchlostným internetom.

Jednou z možností je podľa neho poskytnúť licencie za výhodné ceny, ale v podmienkach s masívnym investovaním, uviedol. „Čo je pre slovenskú ekonomiku a pre občanov podstatne výhodnejšie s tým, že ak by nenaplnili podmienky investícií, štát im môže odobrať takto pridelenú licenciu,“ povedal s tým, že štát má v tejto oblasti regulovať trh a dohliadať a nevstupovať do sektorov, ktoré fungujú bez problémov .

Pellegrini informoval, že predseda Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb pripravuje alebo pripravil motivačné opatrenia pri prideľovaní lokálnych frekvencií. „Štát poskytuje výraznú zľavu, ak ide o tzv. biele miesto, aby operátor mohol mať túto frekvenciu pridelenú za menší poplatok,“ priblížil. Dodal, že aj občania by mali vyvinúť tlak na samosprávu, keď chcú mať kvalitné pripojenie na internet. Zdôraznil, že podmienkou novej technológie 5G siete je kvalitné vysokorýchlostné pripojenie.

Podľa predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb Vladimíra Kešjara je dobrým signálom, že vláda nebude stavať širokopásmové siete, pretože nedôjde k deformácii trhu. „Operátori sa rozhodli dobudovať siete v málo atraktívnych oblastiach. Investícia je odhadovaná na vyše 200 miliónov eur v horizonte do roku 2020,“ konštatoval.

O 5G Kešjar povedal, že táto sieť nemá ešte stanovené štandardy a tie budú v príprave minimálne rok, čo však nebráni v budovaní sietí.

Môže vás zaujímať

Fed ponechal referenčnú úrokovú sadzbu nezmenenú