Jednou vetou

Pellegrini v Kazachstane rokuje o podpore obchodu a rozvoji vzťahov

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR/AP

Slovensko má s Kazachstanom dlhodobo aktívnu obchodnú bilanciu, v najbližších rokoch by však mohla vzrásť. Slovenským firmám sa v tejto krajine totiž otvárajú investičné príležitosti vo viacerých odvetviach.

O prehĺbení spolupráci oboch krajín rokuje v Kazachstane premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý oficiálnou návštevou tejto krajiny zavŕši svoju ázijskú pracovnú cestu. Premiéra vo štvrtok prijme predseda kazašskej vlády Bakytžan Sagintajev, ako aj kazašský prezident Nursultan Nazarbajev.

V minulom roku dosiahol slovenský export do Kazachstanu hodnotu 25,9 milióna eur, pričom oproti predchádzajúcemu obdobiu sa takmer zdvojnásobil. „Slovenský export do Kazachstanu je diverzifikovaný. Najvýznamnejšími tovarovými skupinami slovenského vývozu do Kazachstanu boli v vlani vozidlá, lekárske prístroje, optické prístroje, elektrické stroje a kaučuk,“ priblížila Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

Ani dobrá správa z Londýna o brexite nezvrátila zostupný trend v New York

Z Kazachstanu sa na Slovensko vlani najviac dovážali fosílne palivá, meď, chemikálie, železo, ovocie a zelenina. „Kazachstan je pre Európu a teda aj pre Slovensko dôležitým partnerom z bezpečnostného hľadiska, no najmä v oblasti obchodu či zelenej ekonomiky a využívania obnoviteľných zdrojov energie,“ vysvetľuje analytička portálu euractiv.sk Lucia Yar.

Spolupráca oboch krajín by sa mohla prehĺbiť, firmy zo Slovenska by mohli investovať vo viacerých odvetviach. „Nakoľko má Kazachstan veľké zásoby uhľovodíkov, orientuje svoju energetickú politiku najmä na využívanie týchto fosílnych energetických zdrojov. Vzhľadom na záujem Kazachstanu exportovať energetické palivá aj v budúcnosti, perspektívnou oblasťou pre slovenské spoločnosti by mohla byť spolupráca pri modernizácii elektrární a energetickej infraštruktúry,“ doplnila agentúra SARIO.

Sme rodina: Matečná umožnila drancovanie lesného majetku štátu

Kazachstan masívne investuje v posledných rokoch najmä v oblasti výstavby, rozvoja ciest a železníc. „Slovenské spoločnosti sa môžu zapojiť do PPP projektov. Nakoľko vláda Kazachstanu nedávno rozhodla aj o podpore zalesnenia a vybudovania zelených plôch, ponúkajú sa tu konkrétne možnosti aj pre štátne či súkromné spoločnosti z oblasti lesníctva,“ konštatovalo SARIO.

Aj podľa analytikov je táto krajina perspektívna. „Kazachstan je najrozvinutejšia krajina strednej Ázie. Ako jeden zo zakladajúcich členov Eurázijskej ekonomickej únie je orientovaný najmä na spoluprácu s Ruskom, no je aj členom WTO. Podporuje tiež obnovenú Hodvábnu cestu,“ vysvetlil manažér spoločnosti Coface Slovakia Juraj Janči.

Pellegrini sa spolieha na profesionalitu polície, informácie o zneužití nemá

Podnikateľské prostredie Kazachstanu v hodnotení Svetovej banky získalo veľmi dobré hodnotenie v oblasti ochrany menšinových investorov, vymáhateľnosti zmlúv či registrácii majetku. „Problematickými oblasťami, ktoré komplikujú rozvoj podnikania v Kazachstane, ostáva riešenie platobnej neschopnosti, začatie podnikania, platenie daní, získavanie stavebných povolení, prístup k elektrickej energii, získanie úveru a hlavne cezhraničný obchod,“ upozornil Janči.

Podľa Yar vidí Kazachstan Európu ako zdroj technológií, ale aj štandardov v rôznych odvetviach. Na Slovensku Kazachovia investovali už do viac ako 30 spoločností. „Mnohé krajiny v Európe však vyčítajú Astane najmä stav v oblasti dodržiavania ľudských práv a dodržiavania princípov právneho štátu. Podľa podporovateľov však ide o ‚mladú demokraciu‘, s ktorou bude vhodné spolupracovať a držať si ju svojej strane,“ povedala Yar. Dodala, že v čase, keď sa Kazachstan stále viac otvára svetu v súvislosti s lákaním zahraničných investorov, mení aj svoju politiku v rozličných oblastiach. „Mnohé krajiny vidia príležitosť nielen na obchod, ale aj na to, aby sa deviata najväčšia krajina sveta liberalizovala aj doma, na národnej úrovni,“ dodala Yar.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie