Pellegrini: Zdaňovanie digitálnych príjmov firiem v EÚ je dôležitá téma

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR/AP

Jednotný digitálny trh je jednou z dôležitých tém na jarnom summite Európskej rady v Bruseli. Mala by tu byť otvorená aj otázka možného zneužívania citlivých dát o ľuďoch v internetovom priestore. Informoval o tom premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

Jednotný trh s dôrazom na digitálny priestor je podľa neho zaujímavou témou. Patrí sem aj „zdaňovanie globálnych firiem, ktoré dnes produkujú značné množstvo svojich výnosov a ziskov na pôde EÚ, ale minimálne z nich odvádzajú aj dane na pôde EÚ,“ pripomenul s tým, že o tom bude vážna diskusia. Dodal, že by sa mali zaoberať aj konkrétnymi návrhmi.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron by mal podľa slovenského premiéra otvoriť tiež otázku možného zneužívania citlivých dát o občanoch, ktoré sa zhromažďujú v digitálnom priestore. „Súkromné firmy začínajú disponovať veľmi vážnymi informáciami o ľuďoch, o ich správaní, preferenciách, názoroch a pohybe. My sa musíme vážne začať zaoberať tým, ako zabránime tomu, aby tieto súkromné spoločnosti tieto dáta nezneužili spôsobom, ktorý je protizákonný,“ upozornil.

Pellegrini sa vo štvrtok zúčastňuje na plenárnej schôdzi v Bruseli, potom sa však bude musieť vrátiť na Slovensko, na rokovanie Národnej rady SR. Pellegrini požiada, aby Slovensko v piatok (23. 3.) zastupoval český premiér Andrej Babiš a v prípade, ak sa budú rokovania týkať euroskupiny, zastupovať by nás mohlo podľa jeho slov Rakúsko.

Môže vás zaujímať

MH SR: Od januára bude vykupovať tzv. zelenú energiu SPP